2 milyar YTL yatırım İstanbul'un trafik sorununu çözemedi

2 milyar YTL yatırım İstanbul'un trafik sorununu çözemedi.19483
  • Giriş : 20.03.2008 / 23:40:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 23:40:45

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son 4 yıl içinde 1 milyar 880 bin YTL harcayarak 144 katlı kavşak ve yol inşa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belediye yetkilileri kavşakların rahatlama sağladığını savunurken, uzmanlar ve vatandaşlar, trafikte beklenen rahatlamanın sağlanamadığını ve harcanan paranın toprağa gömüldüğünü söylediler.

TRAFİK sorununu çözmek için 2004’te hamle yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde 977 milyon YTL harcayarak 80 katlı kavşak ile 903 milyon YTL harcayarak 189 kilometre uzunluğunda 64 yol inşa etti. 21 katlı kavşak ile 98 kilometre uzunluğunda 21 yolun inşaatı ise sürüyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin ihale aşamasında 34, uygulama projesi biten 61, uygulama projesi devam eden 54 ve etüt aşamasında 12 olmak üzere toplam 161 kavşak ve yol projesi de bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Trafik yoğunluğu ve yolcu sirkülasyonundaki artış göz önüne alınırsa, kavşaklar trafiği rahatlattı" derken uzmanlar farklı görüşteler. İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergun Gedizoğlu, şunları söyledi:

"Yapılan her kavşak daha çok trafik çekti. İstanbul’un trafiği hepten içinden çıkılamaz hale getirildi. Kavşak yapımı yerine toplu taşımaya ağırlık verilmesi gerekir. Toplu taşıma çalışmaları sistemleri birbirine entegre edilmiyor. Bu da İstanbullu’yu kendi aracını kullanmaya zorluyor. Her geçen gün trafikteki araç sayısı artıyor."

SON ALTERNATİF

İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Nadir Yayla ise, kent içinde katlı kavşak yapmanın en son tercih edilecek alternatif olduğunu belirti. Prof. Dr. Yayla şunları söyledi: "İstanbul’da son yıllarda gereksiz yere çok sayıda katlı kavşak yapıldı. Zincirlikuyu’ya alt geçitli bir kavşak yapıldı. İnşaat iki yıl sürdü. Masraflı bir çalışmaydı. Kavşağın iki ucu, yani Barbaros Bulvarı ile Zincirlikuyu’da trafik sıkışıklığı var. Düzgün planlama yapılmadan gereksiz yere çok sayıda kavşak yapılıyor."

Mühendislik yaklaşımlarının dışında

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe, yapılan her kavşağın trafiğin daha da sıkışmasına neden olduğunu belirterek şunları söyledi: "İki kavşak arasındaki mesafenin 2-3 kilometre olması gerekir. Ancak O-1 karayolu güzergáhında 500-600 metre aralıklarla kavşaklar var. Ana güzergáhlarda her istenilen yerde yola giriş çıkış yapılmaz. Her giriş çıkış trafik akışını engelliyor. Yapılan her kavşak da trafiği yavaşlatıyor. Bir kavşağın girişi ile çıkışı arasındaki mesafe 200-300 metre olmalı. Ancak yapılan kavşakların çoğunda giriş çıkışlar arasındaki mesafe 30-40 metreye kadar iniyor. Hızla kavşağa giren araçlar bariyerlere çarpıyor. Şimdiye kadar olan kazaların benzerleri de olacak. Yapılan çalışmalar, ulaşım politikasını şekillendiren ana planlara uymuyor. Zincirlikuyu ile Altunizade kavşak düzenlemeleri, 7 tepe 7 tünel sloganıyla başlatılan çalışma ana planlarda yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious