2 milyon 200 bin euroluk hisselerinin yerini kimse bilmiyor

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Erdemir Demir Çelik Fabrikası'nın en ünlü hissedarı Hilmi Güner'in vasiyeti açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2 milyon 200 bin euroluk Erdemir hisselerinin ise nerede olduğu belirlenemedi.
Mal varlığını hayattayken kurduğu Hilmi Güner Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na bağışlayan Güner'in yedi mirasçısından ikisi avukatla mahkemeye geldi. Diğer mirasçıların ya da avukatlarının gelmemesi üzerine duruşma, 11 Nisan 2006 tarihine ertelendi.

Yedi mirasçının vasiyeti olduğu gibi kabul edebileceği ya da miras hakkı bulunan aktiflerle pasiflerin ayrılmasını isteyebileceği öğrenildi. Hilmi Güner, ölümünden önce 2.2 milyon euro borç bırakmıştı. Bu borcun, 90 yaşında vefat eden Güner'in hayattayken, Belçika firması olarak bilinen General Factoring Leasing'in 20 kurucu hissesiyle 60 yıllık Erdemir hisselerinin takas edilmesinden kaynaklandığı bildirildi.

Bu iddaları ortaya atan şirket temsilcisi Erhan Yurdakul, Güner'in sağlığında hisseleri takas ettiğini, kendi hisselerini vermelerine rağmen güvence amaçlı aldıkları yazılı belge dışında hiçbir şekilde hisse senetlerini almadıklarını kaydetti.

Konuyu mahkemeye taşıyan şirket yetkilileri, imzaları Güner'in attığını belgeledi. Hilmi Güner'in avukatı Olcay Bozkurt ise imzaların bilmeden attırıldığını, ortada gerçek anlamda bir takas yaşanmadığını öne sürdü.

Müvekkilinin 1944 yılından bu yana Erdemir dışında hisse almadığına dikkat çeken Av. Bozkurt, "Hilmi amca, çok zeki ve uyanık bir insandı. Erdemir hisseleri çocuğu gibiydi. 1973 yılından bu yana evinin akan çatısını bile yaptırmıyordu. Böyle bir insan, neden gidip hiç tanımadığı, adını bile ilk kez duyduğu bir şirketin hisseleriyle 60 yıl boyunca biriktirdiği hisselerini takas etmek istesin?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious