2 milyon fakirin 'kimsesi' olacaklar

  • Giriş : 15.09.2007 / 17:55:00

Yurtiçinde ve yurtdışında fakir ve muhtaçlara yardım eli uzatan Kimse Yok mu Derneği, Ramazan ayında yardım faaliyetlerini hızlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dernek, bu Ramazan'da 2 milyon insana ulaşmayı hedefliyor.

Kimse Yok mu Derneği, bu Ramazan ayında da kimsesizlerin kimsesi olacak. Ramazan'a yönelik büyük bir hazırlık yapan dernek, yurtiçinde ve yurtdışında binlerce oruçluya iftar ettirecek.

Kimse Yok mu Derneği Başkanı Mehmet Özkara, bu yıl dünya çapında hedefledikleri iftar ve kumanya sayısının 1 milyon 800 bin olduğunu söyledi. Dernek, 2006 yılında 510 bin kişiye oruç açtırmış, 750 bin kişiye de Ramazan yardımı ulaştırmıştı.

Zenginlerle yoksullar arasında köprü görevi yapan Kimse Yok mu Derneği, Ramazan hazırlıklarını tamamladı. İftar sofrasında karınlarını doyuran çocukların mutluluklarından yola çıkan dernek, 'Bu fotoğrafı hatırladınız mı?' sloganı ile yola çıktı. İftar çadırlarından derlenen fotoğrafları hatırlatıp 'Bu Ramazan, yine sizi bekliyorlar' çağrısını yapan dernek, yardıma muhtaçlar için çağrıda bulunuyor. Kimse Yok mu Derneği, geçtiğimiz yıl 6 ayrı ülkede (Pakistan, Endonezya, Filipinler, Lübnan, Etiyopya, Kenya) 10 adet, Türkiye'de ise 7 adet iftar çadırı kurarak 510 bin kişinin oruç açmasına vesile oldu. Ayrıca, ülkemizde ve yurtdışında dağıtılan gıda kumanyalarıyla birlikte, Ramazan'da yardım götürülen kişi sayısı ise 750 bin kişiye ulaştı.

Kimse Yok mu Derneği Başkanı Mehmet Özkara, bu sene yurtdışında 9 ülkede iftar çadırının kurulması, iftarların verilmesi ve kumanyaların dağıtılmasını hedeflediklerini belirtti. Özkara, "Yurtiçinde ise toplam 18 iftar çadırında 800 bin kişiye iftar verilmesi ve Ramazan gıda kumanyalarının dağıtılmasını hedefliyoruz." dedi. 2007 yılı içinde şubelerinin de sayısını artıran, şu anda 22 şubesi bulunan dernek, şubeler kanalıyla Türkiye'nin doğusundan batısına iftar ve gıda yardımı götürebilecek.

Dünya çapında hedeflenen iftar ve kumanya sayısının 1 milyon 800 bin adet olduğunu söyleyen Özkara, bu sayının 800 bin adedinin Türkiye'de, 1 milyon adedinin de yurtdışında dağıtılacağını söyledi. Yurtdışında yardım götürülecek ülkeler ise şöyle: Pakistan, Afganistan, Endonezya, Filipinler, Sirilanka, Lübnan, Sudan, Etiyopya ve Kenya. Ayrıca zekâtlar ve Ramazan ayında verilmesi dinen vacip olan fitreler de dernek kanalıyla yoksullara ulaştırılabiliyor. Yurtiçinde ve yurtdışında bir gıda kumanyasının bedeli 50 YTL. İftar çadırında bir kişinin iftarını karşılamanın bedeli ise 4 YTL.

Bağışlar, derneğe ait banka hesap numaralarından ulaştırılabileceği gibi, derneğin web sayfası www.kimseyokmu.org.tr'den de online olarak yapılabiliyor. Ayrıca, Turkcell, Avea ve Vodafon hatlarından 'iftar' yazıp 5777'ye gönderilen her mesaj 5 YTL değerinde olup bir yoksulun iftarının karşılanmasında kullanılabiliyor. Derneğin telefon numarası ise 0216 521 80 80.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious