2 milyon hacı adayı Kabe'de Cuma namazı kıldı

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gelen yaklaşık 2 milyon Müslüman, bugün Cuma namazı için Kabe'ye akın etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hacı adayları, bugün kıldıkları Cuma namazı ile adeta hac ibadetinin bir provasını yaparken, Cuma hutbesinde de Irak, Lübnan ve Afganistan'da akan kanların durması için dua edildi.

Hac ibadetlerini yerine getirebilmek için dünyanın her yanından Mekke'ye gelen hacı adayları, cuma namazını Kabe'de kıldı. Binlerce hacı adayı da namazı Harem-i Şerif'te kılabilmek için sabah erken saatlerde gelerek yer tuttu. Çevredeki yollar da kapatılarak namaz kılınması için uygun hale getirildi.

Kabe imamı ise bugün okuduğu hutbede, Irak, Lübnan ve Afganistan'da akan kanların durmasını istedi. Konuşmasında İslam kardeşliğinin önemine değinen Kabe imamı, akan kanların durması için Müslümanları dua etmeye çağırdı.

Haccın özellikle İslam kardeşliğini göstermesi açısından önemli bir ibadet olduğunu aktaran Kabe imamı, Hz. Muhammed'in de (sas) Mekke'den Medine'ye hicretinde Medineli ensarlar ile Mekkeli muhacirleri kardeş ilan ettiğini hatırlattı. Kabe imamı, farklı farklı kıtalardan ve ülkelerden gelen kişilerin, burada aynı şekilde tavaf etmeleri, Arafat'a çıkmaları ve aynı yöne dönmeleri ve hepsinin amacının Allah rızasını kazanmak olmasının bunun en güzel örneği olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious