2 milyon uyuşturucu hap ele geçirildi

2 milyon uyuşturucu hap ele geçirildi.12980
  • Giriş : 07.06.2008 / 14:29:00

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının koordinesinde, Suudi Arabistan güvenlik güçlerinin istihbarat desteğiyle 5 ilde düzenlenen operasyonda 2 milyon 145 bin adet captagon uyuşturucu hap ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Daire Başkanlığı, yaklaşık 1.5 yıldır, Hatay üzerinden yurda giriş yaparak buradan gümrükle yurt dışına çıkan uyuşturucu trafiğiyle ilgili yoğun ve titiz çalışma gerçekleştirdi.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda Adana Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekipleri, teknik takip ve istihbarat çalışması sonucu uluslararası uyuşturucu şebekesinin çalışma yöntemini belirledi.

Yaklaşık 6 ay çalışma yapan Adana polisi, çetenin Suriye'den katır sırtlarında yasa dışı yollarla Hatay'a getirilen uyuşturucu hapları, çelik tellerin sarılı olduğu makaraların içine özel bölme yaptırarak sakladığını tespit etti.

Zanlıların, şüphe çekmemek için bu yöntemi kullandığı ve yasal yük olarak gösterip Adana ve Mersin'den gümrükten yurt dışına çıkarttığı öğrenildi. Uyuşturucu şebekesinin, uyuşturucu hapların satışından daha fazla gelir elde edebilmek için piyasaya sürerken uyuşturucu kullanımına ağır cezalar sunduğu ülkeleri tercih ettiği belirtildi.

Uyuşturucu bulundurulması ve kullanılmasının yasak olduğu için uyuşturucu tacirleri açısından en riskli rota olarak gösterilen Suudi Arabistan'ın seçildiği kaydedildi. Zanlıların, Avrupa ülkelerine göre kazancın daha yüksek olduğu Suudi Arabistan'da uyuşturucu satışından 8 milyon 950 bin dolar elde etmeyi planladığı bildirildi.

Suudi Arabistan güvenlik güçlerinin de uyuşturucu tacirlerine yönelik istihbarat bilgilerini paylaşmasıyla Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çetenin Seyhan ilçesi Şakirpaşa Mahallesi'nde 25 bin YTL karşılığında 6 aylığına bir depoyu kiraladığını belirledi.

Ancak, zanlıların bu depoyu şaşırtma amaçlı kullandığı, olası baskında polis ekiplerini oyalayabilmek için çelik tel sarılı makaralara 500 gramlık paketler halinde 12.5 kilogram pirinç sardıkları tespit edildi.

Ekipler, yapılan çalışmaların ardından, uyuşturucu tacirlerinin aynı mahallede başka bir depoda gümrüklü mallarla birlikte uyuşturucu hapları sakladıkları belirlendi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının koordinesinde ''İhtiyar Balıkçı'' adıyla İstanbul, Adana, Hatay, Kilis ve Mersin'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda şebeke lideri Ali Y, eşi S.Y, kızı B.Y. ile organize suç örgüt üyeleri M.K, İ.M, S.K, M.G, A.G, T.G, H.P, M.Y.P, S.K, G.K, M.C. ve A.E. gözaltına alındı.

Operasyonda, 1992 paket halinde toplam ağırlığı 358 kilogram olan 2 milyon 145 bin adet captagon uyuşturucu hap, uyuşturucu satışından elde edildiği belirlenen 5 bin dolar ile 600 gram altın ele geçirildi.

Suç örgütü üyelerinin tamamının Hataylı olduğu, liderleri Ali Y'nin ise geçen yıllarda 4 milyon adet captagon hapla yakalandığı ve yaklaşık 2 yıl önce cezaevinden çıktığı öğrenildi.

Zanlılar, Adana Emniyet Müdürlüğündeki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious