2 milyona yakın Iraklı evini terk etmek zorunda kaldı

  • Giriş : 23.09.2007 / 11:57:00

Evini terk etmek zorunda kalan Iraklıların sayısının geçen ay rekor seviyeye ulaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evini terk etmek zorunda kalan Iraklıların sayısının geçen ay rekor seviyeye ulaştığı bildirildi. Raporda "ülkede onlarca yıl süren baskı ve yaptırımların yol açtığı bu dramatik olayların sosyal dokuyu ve Irak toplumunu parçaladığına" da dikkat çekildi. 
Irak Kızılayının yayımladığı raporda, mart 2003'ten bu yana evini terk eden Iraklıların sayısının 31 ağustosta 1 milyon 930 bin 946'a ulaştığı, bunun Irak tarihinde eşi görülmemiş bir trajedi olduğu belirtildi.
Ülkede halen faaliyet gösteren ender yardım kuruluşlarından biri olan Irak Kızılayının raporunda, ağustosta evini terk edenlerin sayısının temmuza oranla yüzde 71,1 arttığı belirtilirken, özellikle yaklaşık 5 milyon nüfuslu Bağdat'ta bugün yaklaşık 1 milyon Iraklının evini terk etmiş olduğu kaydedildi.
Evini terk ederlerin çoğunu fakir, hasta, kötü beslenenlerin oluşturduğu vurgulanırken, evinden ayrılanların yaklaşık yüzde 77'sinin kadın ve çocuk olduğu belirtildi. Raporda, "aile reislerinin çoğunlukla kaçtığı ya da silahlı bir gruba katıldığı, şiddet, tecavüz gibi olayların evini terk edenler arasında çok yaygın olduğu" da kaydedildi.
Her gün işlenen cinayetlerin ve düzenlenen saldırıların kadın ve çocukların ruh sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri olduğu belirtilirken, umut verici tek şeyin yeni bir çatı arayışının mutlaka mezhep ya da etnik kriterlere göre yapılmaması olduğuna dikkat çekildi. Raporda, çok sayıda Sünni ve Şii ailenin karma bölgelerde ev aradığı açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious