2 öğretmenli lise Türkiye şampiyonu!

2 öğretmenli lise Türkiye şampiyonu! .12905
  • Giriş : 29.12.2007 / 18:49:00

Kastamonu'nun Doğanyurt ilçesindeki, 1 müdür ve 2 öğretmenle eğitim veren Doğanyurt Lisesi, ÖSS'de Türkiye birincisi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) ortaöğretim kurumları bazında, 2007 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) verilerine göre, düz liseler arasında Doğanyurt Lisesinin başarısı sevinç oluşturdu.

1500 dolayındaki merkez nüfusuyla Türkiye'nin en küçük ilçelerinden olan Doğanyurt'taki tek lisede okuyan 23 öğrenci ÖSS sınavına girdi. Bu öğrencilerden 6'sı yükseköğrenim kurumuna yerleşti. ÖSYM, Doğanyurt Lisesinin başarısını yüzde 26 olarak belirledi.

Ülke genelindeki okulların ÖSS başarı sıralamasını çıkaran ÖSYM'nin açıklamasına göre Doğanyurt Lisesi ayrıca Eşit Ağırlık 1'de Türkiye 17'incisi, Eşit Ağırlık 2'de ise Türkiye 8'incisi oldu.

2 ÖĞRETMENİ VAR

2004'de ÖSS'de de SÖZ-2 ortalama puanıyla Türkiye birincisi olan Doğanyurt Lisesinde 80 öğrenci öğretim görüyor. Lisede, Sosyal bilgiler ve tarih branşlarında 2 öğretmen görev yapıyor. Okulun 10 yıllık müdürü Yakup Aydın ise edebiyat derslerine giriyor. Veliler okulun başarısının sürmesi için eksik olan branşlara öğretmen ataması yapılmasını istiyor.

''BOŞ DERS YOK''

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Nihat Tarakçı, Doğanyurt Lisesinin gösterdiği başarıdan dolayı okul müdürü Yakup Aydın ile öğretmenler ve öğrencileri kutladı. Doğanyurt'ta biri yatılı olmak üzere 2 ilköğretim okulu bulunduğunu belirten Tarakçı, ''İlköğretim okullarımızdaki branş öğretmenlerimiz Doğanyurt Lisesinde, öğretmenleri bulunmayan derslere giriyor. Bu sayede lisemizde yeterli öğretmen olmamasına rağmen boş geçen ders bulunmuyor. Boş olan norm kadrolara yapılan atamalar tercihlere göre değerlendirildiğinden, öğretmen açığı konusunda Müdürlüğümüzün ve Bakanlığımızın bir ihmali söz konusu değildir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious