2 operasyondan 190 kilo esrar ve 27 silah ele geçirildi

  • Giriş : 12.11.2007 / 12:02:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 12:08:31

PKK'yla bağlantısı olduğu tespit edilen 190 kilo esrar ile 27 adet silah ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van'da Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen 2 ayrı operasyonda, terör örgütü PKK'yla bağlantısı olduğu tespit edilen 190 kilo toz esrar ile 5'i Glock marka olmak üzere 27 adet silah ele geçirildi.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri yaptıkları istihbarat çalışması sonucunda terör örgütü PKK'yla bağlantısı olduğu tespit edilen bir şebekenin, yasa dışı yollardan Türkiye'ye uyuşturucu ve silah sevkıyatı yapacağı bilgisine ulaştı.

Bilgiler doğrultusunda harekete geçen Jandarma ekipleri, uyuşturucu ve silahların, merkeze bağlı Bakraçlı köyünün dağlık kesiminden Van'a getirileceği güzergahta yoğun güvenlik önlemi aldı.

Yapılan operasyonda, uyuşturucu ve silahları at sırtında getiren N.B. ve H.G'ye “dur” ihtarında bulunan güvenlik güçleri, atların sırtındaki çuvallarda yaptıkları aramada, 70 kilo toz esrar ile 5'i Glock marka olmak üzere toplam 27 adet tabanca ele geçirdi.

Gözaltına alınan 2 kişi, yapılan ilk sorgularında uyuşturucu ve tabancaların H.B'ye ait olduğunu belirttiler.

Güvenlik güçleri tarafından sabıka kaydı sorgulanan H.B'nin, 2005 yılında terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna katılan M.B. isimli kadın teröristin babası olduğu belirlendi.

Soruşturmayı genişleten ekipler, terör örgütü PKK üyesi M.B'nin, babası H.B. aracılığıyla terör örgütüne gelir sağlamak amacıyla uyuşturucu ve silah ticareti yaptığını saptadı.

2. OPERASYON

Jandarma ekipleri, aynı gün merkeze bağlı Kurubaş köyü yakınlarında uyuşturucu sevkıyatı yapılacağı yönünde bilgiye ulaştı.

Sevkıyatın yapılacağı güzergahta tedbir alan güvenlik güçleri, düzenledikleri operasyonda, F.Y. ve S.Y. tarafından eşek sırtında taşınan 120 kilo toz esrar ele geçirdi.

Gözaltına alınan F.Y. ve S.Y, Jandarmadaki ifadelerinde, uyuşturucunun önceki operasyonda yakalanan 70 kilo esrarla bağlantılı olduğunu itiraf ettiler.

Yetkililer, her 2 olayla ilgili N.B, H.G, F.Y. ve S.Y'nin gözaltına alındığını, terör örgütüne gelir sağlamak amacıyla uyuşturucu ve silah ticareti yaptığı belirlenen H.B'nin yakalanması için de çalışmaların devam ettiğini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious