2 savaş gemisi boğazdan geçti

2 savaş gemisi boğazdan geçti.14231
  • Giriş : 21.08.2008 / 18:00:00

Gürcistan'a yardım amaçlı giden Almanya ve İspanya ya ait 2 savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti. TKP üyesi bir grup protesto düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gemilerin boğazdan geçişi Dolmabahçe açıklarında Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi bir grup tarafından protesto edildi.

Gürcistan'a insani yardım amacıyla gönderilen ve Çanakkele Boğazı'ndan geçen 2 savaş gemisi saat 15.00 sıralarında Marmara Denizi'ni geçerek İstanbul Boğazı'na ulaştı. Gemilerin geçişi sırasında Dolmabahçe Meydanı'nda toplanan TKP üyesi yaklaşık yüz kişilik grup başta ABD olmak üzere NATO ve Türkiye'yi protesto etti.

ABD ve hükümeti protesto eden dövizler taşıyan grup adına bir basın açıklaması yapan TKP Merkez Komitesi üyesi Mehmet Kuzulugil, AKP hükümetinin savaş gemilerinin boğazlardan geçiş yapmasına izin vererek büyük bir suç işlediğini öne sürdü.

Hükümetin uzun tartışmaların sonucunda Montrö Anlaşmasını hiçe sayarak ülke güvenliğini tehlikeye attığını iddia eden Kuzulugil şöyle konuştu: "Montrö anlaşmasını hiçe sayarak dünya ile alay edenler, ülkemizi de bölgesel bir savaşın içine çekme yolundadır.

Gemilerin boğazlardan geçişi Montrö sözleşmesine tamamen aykırıdır. Sözleşmeye göre Karadeniz'de kıyısı olmayan bir ülkenin bu sularda bulundurabileceği deniz gücünün üst sınırı 15 in tondur. Oysa McFaul'ün 6 bir 900 tonluk Dallas denizaltısı ile birlikte toplam ağırlığı 15 bin tonun üzerindedir. "

"Katil ABD işbirlikçi AKP, Kahrolsun ABD emperyalizmi, Yankee Go Home" şeklinde slogan atan grup, gemilerin Boğaziçi Köprüsü'nün altından geçip görüş alanından çıkmasının ardından olaysız dağıldı. Bu arada savaş gemilerine sahil güvenlik botları da boğaz geçişi sırasında eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*