2 sporcu katıldı, müsabakadan 3. çıktı

2 sporcu katıldı, müsabakadan 3. çıktı.17109
  • Giriş : 09.06.2009 / 10:21:00

Malatya'da Türkiye Vuşu Şampiyonası'na bayanlar 'tao' kategorisi müsabakalarına sadece iki sporcu katıldı. Ancak Malatya'ya dahi gitmeyen bir sporcu üçüncü ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Malatya'da, 19-22 Haziran 2008 tarihinde düzenlenen Türkiye Gençler Vuşu Şampiyonası'nda hakemlerin neden olduğu skandal, Vuşu Federasyonu tarafından şampiyonada mutemet olarak görevlendirilen Hasan Çalık'ın başını yaktı.
Türkiye Vuşu Şampiyonası'nda bayanlar tao (temel tekniklerin uygulandığı hayali dövüş) kategorisi müsabakalarına sadece 2 sporcu katıldı. Ancak şampiyonada görev yapan hakemler İrfan Doruk (başhakem), Kaan Güral, Hüseyin Yıldız, Ersen Şekeroğlu ve İlhan Koç müsabaka sonuç listesine, bu kategorinin üçüncüsü olarak Yalova bölgesi sporcusu Şeyda Okuyan'ın ismini de yazarak, imzalarını attılar.

Tao kategorisinin madalya töreninde Şeyda Okuyan'ın da ismi anons edildi. Fakat sporcunun salondan ayrıldığı için törene katılamadığı ve madalyasının daha sonra kendisine ulaştırılacağı duyuruldu. Statü gereği Türkiye Şampiyonası'nda madalya kazanan sporculara harcırah ve yol paraları ödenmesi gerektiği için, şampiyonada mutemet olarak görevlendirilen Hasan Çalık, sporcunun banka hesabına, 5 günlük harcırah ve yol parası tutarı olarak yaklaşık 250 TL yatırdı.

Ancak "tao" müsabakalarında ilk 2 sırayı alan sporcuların kulüplerinin yetkilileri, şampiyonaya katılmayan bir sporcunun bronz madalya kazandığının açıklanması nedeniyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne (GSGM) şikayette bulundu. Bunun üzerine GSGM Personel Daire Başkanı Ahmet Ak, Türkiye Şampiyonası'na katılmayan bir sporcuya harcırah ve yol parası ödediği için mutemet Hasan Çalık'tan savunmasını istedi.

Hasan Çalık verdiği savunmasında, şampiyonaya katılan sporcuların lisanslarının öncelikle tartı sırasında hakemler tarafından kontrol edildiğini, daha sonra da madalya kazanan sporcuların isimlerinin 5 hakemin imzasını taşıyan bir yazıyla kendisine bildirildiğini belirterek, bu konuda kendisinin herhangi bir hatasının sözkonusu olmadığını ifade etti. Çalık ayrıca, yapılan yanlış ödemenin fark edilmesinden sonra sözkonusu sporcuyla görüştüğünü ve sporcunun da kendisinin bilgisi dışında gelişen olay nedeniyle bir hayli şaşırdığını ve daha sonra da hesabına yatırılan parayı iade ettiğini bildirdi. Fakat buna rağmen Hasan Çalık "dikkatsiz davrandığı" gerekçesiyle GSGM Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Hasan Çalık hakkındaki son karar Disiplin Kurulu tarafından verilecek.

Bu arada Türkiye Vuşu Şampiyonası'nda görev yapan 5 hakemin, Malatya'ya dahi gitmeyen Yalova bölgesi sporcusu Şeyda Okuyan'ı, kendi bilgisi dışında üçüncü ilan etmesinin gerekçesi öğrenilemedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*