2 Türk'e Ermeni oyunu

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Hollanda'da milletvekili adayı 2 Türk'e Ermeni oyunu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Osman Elmacı ve Ayhan Tonca, CDA'nın 21 Aralık 2004'te Hollanda Paralamentosu'nda alınan "Türkiye ile görüşmelerde Ermeni soykırımı konusunu devamlı olarak ve açıklıkla ele alınmasını" yönündeki tavsiye kararını desteklediğini, fakat kendilerinin bu görüşte olmadıklarını vurguladı. Karar alındığında kendilerinin milletvekili olmadığını hatırlatan adaylar, "Bize siz mecliste olsaydınız kabul eder miydiniz diye soruyorlar. O gün mecliste olsa idik, bunun siyasetin değil tarihcilerin işi oldugunu ifade eder ve bu görüşümüzü savunurduk" ifadelerini kullandı.

Türk adaylar, "Biz Ermeni soykırım iddialarına karşı bugüne kadar bulunduğumuz kurum ve kuruluşlarda mücadele verdik. Bu partide olmamız düşüncelerimizi inkar edecegimiz anlamına gelmez" derken, soykırımı kabul ettiklerine dair hiçbir belegeyi imzalamadıklarının altını çizdi. "Olay Ermeni federasyon'unun Türk ve Müslüman adaylara karşı bir oyunu; bunu bir kısım Hollanda medyası da destekliyor" diyen adaylar, "Gerekirse adaylıktan çekilebiliriz. Fakat bu Ermeni lobisinin işine gelecektir. Biz sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir avuç Ermeni için çekilmek kendimizi inkar olacaktır. Tekrar ediyoruz. Biz hiçbir bir zaman Ermeni soykırım iddiasını kabul etmedik ve 'AB'ye giriş sürecinde bu iddiayı Türkiye kabul etmelidir' şeklinde bir belge imzalamadık". dediler

Ermeni Federasyonu, Türk kökenli iki adayın soykırım iddialarını reddettiğine dair partiye şikayette bulunmuştu. Hollanda'da lobi faaliyetlerini yürüten Ermeni Federasyonu tarafından gönderilen mektupta iki Türk adayın listeden çıkarılmasını istenmişti. Hollanda basınında, daha önce soykırım iddialarını eleştirerek parti tüzüğüyle ters düşen söylemler yapan Elmacı ve Tonca'nın partinin Ermeni soykırımı iddiaları dahil tüm politikalarını benimsediklerine dair açıklamanın altına imza attığı iddia edildi. Hıristiyan Demokrat Parti daha önce defalarca kez Ermeni soykırımının tanınması için Hollanda hükümetine yapılan tavsiye kararlarına onay vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious