2 yaşındaki kız çocuğu iğne olduktan sonra öldü

2 yaşındaki kız çocuğu iğne olduktan sonra öldü.15487
  • Giriş : 20.02.2008 / 05:19:00
  • Güncelleme : 20.02.2008 / 00:13:55

Bursa’nın İznik ilçesinde, rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 2 yaşındaki kız çocuğu, doktorun yazdığı iğnenin özel bir sağlık kuruluşunda yaptırılmasından iki saat sonra hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Beyler Mahallesi’nde oturan Emine-Mehmet Şahin çifti, 15 Şubatta rahatsızlanan 2 yaşındaki kızları Berre’yi İznik Devlet Hastanesine götürdü.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Y.K, boğaz enfeksiyonu tanısı koyduğu Berre’ye iğne tedavisi önerdi. Hastanedeki işlemlerden sonra reçetede yazılan ilacı eczaneden alan aile, enjeksiyonu yaptırmak için küçük kızı özel bir sağlık kuruluşuna götürdü. Enjeksiyonun ardından eve gidince uyuyan küçük Berre, bir daha uyanmadı. Kızlarının öldüğünü fark eden Şahin çifti, durumu polise bildirdi.

Küçük kızın cesedi, Cumhuriyet Savcılığının ölümü şüpheli bulması üzerine, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Bursa Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

ACILI AİLE RAPORU BEKLİYOR-

Şahin çifti, iki evlatlarından birini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Önemli bir hastalığı bulunmamasına rağmen, Berre’nin hayatını kaybetmesine bir anlam veremediklerini dile getiren Mehmet Şahin, "Kızımızın önemli bir hastalığı yoktu. Boğazı ağrımaya başladı.

Şikayetleri artınca biz de Berre’yi hastaneye götürdük. Çocuk doktoru burada Berre’nin boğazında enfeksiyon tespit ettiğini söyleyerek, antibiyotik iğne verdi" dedi.

Hastaneden ayrıldıktan sonra özel bir sağlık kuruluşuna giderek, doktorun verdiği iğneyi yaptırdıklarını söyleyen baba Şahin, "Daha sonra eve geldiğimizde Berre, uykuya daldı. Çocuğumuzun uyanmadığını görünce şüphelenerek, uyandırmaya çalıştık. Kızımızın öldüğünü anladık.

Her şey Adli Tıp raporuna bağlı. Raporun ardından çocuğumuzun ölümünde ihmal ortaya çıkarsa, gerekli yasal işlemleri başlatarak, konunun takipçisi olacağım" diye konuştu.

ÖZEL SAĞLIK KURULUŞUNDAN AÇIKLAMA

Özel sağlık kuruluşunun sahibi Dr. Gökhan M, Berre’nin enjeksiyonunu yaptıklarını doğrulayarak, Adli Tıp Kurumunun raporu açıklanmadan konuyla ilgili konuşmanın yanlış olacağını söyledi.

Gökhan M, şunları kaydetti: "Bizim genel anlamda doktor olarak profesyonel nitelikte söyleyebileceğimiz bir şey var; bu tip durumlarda herhangi bir iğneye bağlı gelişecek ölüm olaylarında anafilaktik şok, iğnenin vurulmasıyla beraber anında gelişir. Oysa ailesi tarafından iğne vurulduktan sonra beslenmesinin normal olduğu, emzirildiği ve yatırıldığı söylenmektedir.

Enjeksiyon yapıldıktan sonra herhangi bir komplikasyon olmadığından, ilaca bağlı herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünsek de Adli Tıp kesin kararı verecektir." Reçeteyi yazan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Y.K. ise bir açıklama yapmadı.

Bu arada, otopsi işlemlerinin ardından Bursa Adli Tıp Kurumu morgundan alınan küçük kızın cenazesi, İznik Şehir Mezarlığına defnedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious