2 yetmedi 3. iddianame daha geliyor!

2 yetmedi 3. iddianame daha geliyor!.19711
  • Giriş : 03.03.2009 / 03:45:00
  • Güncelleme : 02.03.2009 / 23:19:44

Ergenekon'unikinci iddianamenin hazırlandığı yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı "Ergenekon'da 2. iddianame" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, ''bazı basın ve yayın organlarında 'Ergenekon' soruşturması kapsamında ikinci iddianamenin yazımının tamamlandığı'' şeklinde haberler yayımlandığını belirtti. Bu haberlerde, iddianamenin içeriği hakkında da ayrıntılı bilgi verildiğine işaret eden yetkililer, bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Yetkililer, ''söz konusu soruşturma kapsamında yazımı tamamlanarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekiline gönderilen ikinci bir iddianame olmadığını'' vurguladı.

İŞTE İNTERNET SİTELERİNE BUGÜN DÜŞEN HABER

Emekli Generaller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, gazeteci Tuncay Özkan, Adil Serdar Saçan gibi önemli isimlerin yer aldığı Ergenekon soruşturmasının 2. iddianamesi bu hafta içinde başsavcılığa teslim ediliyor.

Ergenekon'da 2. iddianame hazırlandı. Yeni iddianame gündeme bomba gibi düştü. İşte çarpıcı başlıklar... Ergenekon soruşturmasının ikinci ya da ek iddianamesinin yazım işlemleri tamamlandı.

Ergenekon soruşturması kapsamında açılan davanın ardından yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar için hazırlanan iddianamede sona gelindi. 1 temmuz ile 31 Aralık arasındaki operasyonları kapsayan iddianamede çok önemli isimler ve olaylara yer veriliyor.

2. İDDİANAME HAZIR

İddianamede yer alan isimlerden Eski jandarma genel komutanı Emekli Orgeneral Şener Uygur ile 1. Ordu eski komutanı Hurşit Tolon silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlarından tutuklanmıştı. Ancak önce Eruygur, ardından da Tolon Sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edilmişlerdi.

2. İDDİANAMEDE ÖNEMLİ İSİMLER

İddianamede, halkalıdaki deposundan Tuncay Güney ile Adil Serdar Saçan'a ait çok önemli arşivler ele geçen, Tuncay Özkan, Jandarma eski istihbarat şube başkanı Levent Ersöz, Ato başkanı Sinan Aygün ile muvazzaf subaylarla polisler de yer alıyor.

İkinci iddanamenin yazımı 12 polis ve üç savcı tarafından yaklaşık 3 ayda tamamlandı. Bin 500 sayfayı bulduğu tahmin edilen iddianeme Türkiyenin yakın tarihine de ışık tutacağı benziyor.


2.İDDİANAME ÇOK SES GETİRECEK

İddianamede Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yapılan mitingler, Hükümeti demokratik olmayan yollardan düşürmeye yönelik girişimler olarak değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler mitingleri organize eden Ergenekon zanlılarında ele geçen belge ve telefon dinlemeleriyle delillendiriliyor.

KARANLIK OLAYLAR ERGENEKON BAĞLANTILI

Merakla beklenen İddianamede Sabancı cinayeti, Hablemitoğlu suikastı, Gazi ile Sivas olayları gibi yakın tarihte meydana gelen Türkiye'yi karıştırmaya yönelik çok önemli olaylar da yer alıyor. İddia edilen Ergenekon terör örgütünün amaç ve hedeflerine hizmet ettiği belirtilen bu olayların, elde edilen deliller ile yapılan değerlendirmelerde Ergenekonla bağlantısı anlatılıyor.

TERÖR'ÜN ABİSİ ERGENEKON

İddianamede Ergenekon yapılanmasının Türkiye'de faaliyet gösteren birçok terör örgütünü de amaçları doğrultusunda kullandığı ileri sürülüyor. Bu doğrultuda Pkk ve Dhkp-C terör örgütleri başta olmak üzere, El Kaide, Hizbullah, Hizbul-Tahrir, TİT ve Devrimci Karargah terör örgütlerinin eylem ve faaliyetlerini Ergenekon yapılanmasının amaçları ve hedeflerine uygun şekilde yaptıkları belirtiliyor.


GİZLİ TANIKLAR ŞOK BİLGİLER VERDİ

Savcılara gizli tanık olarak ifade veren çok sayıda terör örgütü mensubu ile devlet kurumlarında önemli görevlerde bulunan bazı yetkililerin sözü edilen terör örgütleri ile İddia edilen Ergenekon terör örgütü arasındaki bağlantıları anlattığı iddia ediliyor. Gizli tanıkların verdiği bilgilere göre bazı önemli devlet yetkilileri Terör örgütleriyle direk ilişki içinde.

ERGENEKON'UN TAŞERON TERÖR ÖRGÜTLERİ

Bu terör örgütlerinin, Türkiye'de son yıllarda meydana gelen bir çok saldırda Ergenekon adına taşeronluk yaptığı ileri sürülüyor. PKK, DHKP-C ya da El Kaide terör örgütlerinin gerçekleştirdiği bazı eylemlerin arkasında Ergenekon olduğu ileri sürülüyor.

2 YETMEDİ 3. İDİDANEME GELİYOR

Son iki operasyonda gözaltına alınan MGK eski genel sekreteri Tuncer Kılıç, emekli general Kemal Yavuz ile özel harekat dairesi eski başkanı İbrahim Şahin, Türk metal sendikası başkanı Mustafa Özbek, ve diğer zanlılar için 3. bir iddianame hazırlanacak. Son günlerde ele geçen cephanelikler de 3.iddanamede yer alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*