2. Ankara Kitap Fuarı açıldı

2. Ankara Kitap Fuarı açıldı.20500
  • Giriş : 24.03.2008 / 15:14:00

2. Ankara Kitap Fuarı, Atatürk Kültür Merkezi'nde açıldı. Fuarın açılışını yapacağı bildirilen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, başka bir programı nedeniyle açılışa katılamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, açılış töreninde yaptığı konuşmada, başkentte yaklaşık 10 yıldır kitap fuarı düzenlenmediğini, bu yönde Ankaralılardan büyük bir talep geldiğini söyledi.

İlki geçen yıl düzenlenen fuarın 70 bin ziyaretçi ağırladığını belirten Genç, ''Fuara bu yıl 100 bin kişinin katılımını bekliyoruz'' dedi.

Eylül Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır da başkentlilerle yayınevlerini buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çayır, gündelik hayatından kitabı çıkaranların, gelecekle ilgili rüya görmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal ise ''Kitabın yasaklanmadığı, geceleri yazarların evlerinden alınmadığı bir gelecek ümit ediyoruz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türk Kütüphaneciler Derneği'nin, kütüphaneciler arasında yaptığı ankete göre belirlenen ödüller dağıtıldı.

En İyi Romancı ödülüne Ahmet Ümit ve Yaşar Kemal, En İyi Şair ödülüne Ahmet Telli ve Abdurrahim Karakoç, En İyi Hikayeci ödülüne Faruk Duman ve Aziz Nesin, En İyi Yayınevi ödülüne Can Yayınları, En İyi Çocuk Edebiyatı ödülüne Gülten Dayıoğlu layık görüldü. Kültür, sanat ve edebiyatı yoğun olarak ele almalarından dolayı Cumhuriyet Gazetesi ile NTV ve TRT 2'ye de ödül verildi.

Daha sonra TBMM Başkan Vekili Cenap Gülpınar, Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Genç, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, İran Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Gulam Rıza Bageri Mugaddem, Eylül Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Çayır fuarın açılışını gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious