2. atom bombasını atan pilot öldü

2. atom bombasını atan pilot öldü.13856
  • Giriş : 05.06.2009 / 08:51:00

Japonya'nın Nagasaki kentini yıkan, 40 bin kişinin anında ölümüne, 35 kişinin yaralanması ve radyoaktif zehirlenmesine yol açan atom bombasının atıldığı uçağın yardımcı pilotu 88 yaşında öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Charles Donald Albury'nin yardımcı pilotluğunu yaptığı ''Bockscar'' B-29 Superfortress tipi uçak 9 Ağustos 1945 tarihinde Nagasaki'ye ''şişman adam'' adı verilen atom bombasını atmış, gelişmiş bir endüstri kenti olarak bilinen Nagasaki saniyeler içinde yok olmuştu.

Amerikan kaynakları Nagasaki'ye atılan bombanın yaklaşık 40 bin kişinin anında ölmesine, 35 kişinin ise yaralanması ve radyoaktif zehirlenmesine yol açtığını söylerken, çeşitli kaynaklar bu sayının 100 binlerle ifade edilebileceğini belirtiyor.

Albury, yıllar sonra Nagasaki'ye atılan bombanın yol açtığı ölümlere ilişkin açıklamasında, ''hiçbir pişmanlık duymadığını'' belirterek, ''bombanın atılmasıyla olası bir Japon saldırısı sonucu ülkesinde meydana gelebilecek büyük can kayıplarının önlendiğini'' savunmuştu.

Japonya'nın Hiroşima kenti de Nagasaki'den 3 gün önce, 6 Ağustos 1945 tarihinde ABD'nin ''Enola Gay'' B-29 Superfortress tipi uçağından atılan ve ''küçük çocuk'' adı verilen atom bombasıyla yok edilmiş, bu süreçte de 100 binden fazla insan ölmüş, binlerce insan da radyasyondan etkilenerek kısa süre sonra hayatını kaybetmişti.

Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombaların kaç kişiyi öldürdüğü bugün bile kesin olarak bilinmezken, iki kentin atom bombasıyla yok edilmesi çeşitli çevrelerde ''tarihin en büyük ve en temiz cinayeti'' olarak da nitelendirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*