2. Dünya Savaşı'nın bir gizemi daha çözüldü

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

2.Dünya Savaşı sırasında Sydney limanına saldıran 3 "cüce denizaltıdan" biri olan ve saldırıdan sonra kaybolarak efsanelere karışan McCoy isimli denizaltının, Sydney kıyılarında bulunduğu iddia edildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Efsane olan cüce denizaltı, 31 Mayıs 1942'de açıklardaki daha büyük Japon denizaltılarından gönderilerek limana saldırı düzenleyen üç cüce denizaltıdan biriydi. Avustralya'nın ulusal arşivlerine göre ikişer mürettebatı bulunan diğer iki denizaltı, limana yönelik intihar saldırısı düzenlemişti. Bu iki denizaltının kalıntıları bulunurken, aslına uygun olarak yapılan maketleri bugün Canberra'daki Avustralya Savaş Anıları müzesinde sergileniyor.


Üçüncü denizaltı olan McCoy ise ABD'ye ait USS Chicago isimli kruvazöre iki torpil fırlatmayı başarmış, torpillerden biri de Avustralya'ya ait HMAS Kuttabul isimli onarım gemisine isabet ederek 21 askerin ölümüne yol açmıştı.


Görevini tamamlayan denizaltı, torpilleri fırlattıktan sonra limandan hızla uzaklaşmıştı. Ancak tarihçiler, bu denizaltının kurtulup kurtulmadığı konusunda uzun süredir anlaşmazlık halindeydi.


Son olarak Avustralya'nın Channel 9 televizyonu, denizaltının enkazının dalgıçlar tarafından bulunduğunu duyurdu. Kanal tarafından Australian gazetesine yapılan açıklamada enkazın fotoğraflarının Pazar günü 60 Minutes programında gösterileceği belirtildi. Açıklamada "Denizaltı hala çok güzel gözüküyor. Denizin dibinde omurgası üzerinde duruyor ve ilk bakışta da bir denizaltı olduğu açıkça görülüyor" denildi.


History Channel da geçen yıl denizaltıyı bulduğunu duyurmuş; ancak bunun daha sonra doğru olmadığı ortaya çıkmıştı. Kanal, kendi bulduğu kayıp denizaltının "gerçek McCoy olduğunu" savunuyor.


Channel 9 kanalının rakibin konumundaki diğer bir Avustralya kanalı olan Channel Seven ise dün gece denizaltının fotoğrafları olduğunu öne sürdüğü bazı fotoğrafları yayınladı. Kanal, üzeri yosun ve kabuklu deniz canlıları tarafından kaplanmış olan denizaltının fotoğraflarının, önümüzdeki hafta bir dergide yayınlanacağını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious