2. Eğitim Zirvesi İnönü Üniversitesi'nde yapıldı

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Malatya 2. Eğitim Zirvesi'ne katılan Vali İbrahim Daşöz, eğitimin insanların niteliğini yükseltme süreci olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl 2.'si düzenlenen Malatya Eğitim Zirvesi İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Zirvede konuşan Malatya Valisi Daşöz, eğitimin insanların niteliğini yükseltme süreci olduğunu, gelinen noktada insanların daha iyi bir eğitim alması sağlansaydı potansiyel anlamda ülkenin daha ileri noktalarda olabileceğini belirtti.

Bu nedenle Türkiye'nin en önemli ve stratejik sorunun eğitim olduğuna dikkat çeken Daşöz, yaşamın her anında eğitimin önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Vali Daşöz'ün ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, eğitimin öncelikli amacının bilgiye ulaşabilen ve teknoloji konusunda belirli bir aşinalık düzeyine sahip bireyler yetiştirmek olduğunu kaydetti.

Çağdaş eğitimin bilgiyi değil öğrenciyi odak noktası yaptığını ifade eden Bulut, temel amacın öğrenciye bilgi yıkmak değil, bilgiyi kavrayabilmesini, anlayabilmesini ve gerektiğinde kendi başına bağlantılar kurarak bilgi üretebilmesini sağlamak olduğuna değindi.

Zirvede son olarak söz alan İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu ise eğitim konusunu çağdaş anlamda çözmemiş ülkelerin kalkınmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Bu tür sorunların çözümünün nitelikli insan gücünden ve çağdaş eğitim anlayışından geçtiğini ifade eden Hilmioğlu, "Düzenlenen toplantılar eğitim sistemimizin belli oranda sorgulanmasına ve çözümler önerilmesine önemli fırsatlar doğurmaktadır. Bu nedenle bu tür toplantılara üniversite olarak çok önem veriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü'müz ilgi gösterdiği sürüce gelecekte de bu toplantıların üniversitemizde yapılmasına devam edilecek. Bir sonraki toplantıda eğitim sistemimizin ve öğretmen yetiştirme sorunun ele alınacağını düşünüyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious