2. iddianamede ağır suçlamalar!

2. iddianamede ağır suçlamalar!.13300
  • Giriş : 11.03.2009 / 08:28:00
  • Güncelleme : 11.03.2009 / 09:41:36

İkinci iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1909 sayfalık iddianamede 21'i tutuklu, 56 şüpheli bulunuyor. Sanıklardan 12'si örgütün yöneticisi olmaktan, 40'ı üyelik, 4'ü de yardım ve yataklıktan suçlanıyor. Ayrıca şüphelilerin 14'ü için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Şahıslara yönelik suçlamalar arasında 'örgüt yöneticisi olmak', 'cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ve TC hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs', 'TC hükümetine karşı silahlı isyana tahrik' gibi ağır iddialar yer alıyor. Edinilen bilgilere göre, iddianamedeki isimler arasında Hurşit Tolon ve Şener Eruygur da bulunuyor. Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, iddianamenin 5 bölümden oluştuğu belirtildi. Birinci bölümde soruşturmanın ilk aşamasıyla birinci iddianamenin özetinin yapıldığı, ikinci bölümde soruşturmanın sonraki aşamaları ve Ergenekon örgütünün anlatıldığı dile getirildi. Üçüncü bölümde örgütün işlediği suçlar topluca anlatılıyor. Dördüncü kısımda örgütün diğer faaliyetleri, başka örgütlerle, sivil toplum ve medya kuruluşlarıyla ilişkilerinin yer aldığı, beşinci bölümde ise iddianamedeki şüphelilerin bireysel eylemleri ve bu eylemlerin oluşturduğu suçlar ve sevk maddeleri ile hukukî durumlarının işlendiği bildirildi.

12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir evde ele geçirilen patlayıcı maddeler sebebiyle başlatılan soruşturmanın ilk iddianamesi 10 Temmuz 2008 tarihinde mahkeme tarafından kabul edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 12 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Ümraniye ilçesinde bir evde ele geçirilen patlayıcı maddeler sebebiyle başlatılan ve genişletilerek sürdürülen soruşturmada, 10 Temmuz 2008 tarihinde açılan birinci kamu davasından sonra devam ettirilen soruşturmanın sonuçlandırıldığı bildirildi. 8 Mart'ta 2009/511 soruşturma sayılı bin 909 sayfadan oluşan iddianame ile ikinci kamu davası açıldığı ve 10 Mart 2009'da UYAP sisteminden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tevzi edildiği belirtildi. İddianamede 21 tutuklu, 35 tutuksuz olmak üzere 56 şüpheli olduğu ifade edilen açıklamada, yakın tarihlerde soruşturmaya dahil edilen 48 tutuklu, 29 tutuksuz olmak üzere 77 şüpheli hakkındaki soruşturma evrakının tefrik edildiği ve bunlar hakkındaki soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, iddianamenin 5 bölümden oluştuğu belirtildi. Birinci bölümde, Ergenekon soruşturmasının ilk aşamasıyla birinci iddianamenin özetinin yapıldığı, ikinci bölümde soruşturmanın sonraki aşamaları ve Ergenekon örgütünün anlatıldığı dile getirildi. Üçüncü bölümde Ergenekon terör örgütünün işlediği suçlar genel olarak ve topluca anlatılıyor. Dördüncü kısımda örgütün diğer faaliyetleri, başka örgütlerle sivil toplum ve medya kuruluşlarıyla ilişkilerinin yer aldığı, beşinci bölümde ise iddianamede yazılı şüphelilerin bireysel eylemleri ve bu eylemlerin oluşturduğu suçlar ve sevk maddeleri ile hukuki durumlarının işlendiği bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, şüpheliler hakkındaki suçlara ilişkin bilgiler de verildi. Buna göre 12 şüpheli, örgütün yöneticisi olmak suçundan yargılanacak. İddianamede 14 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Şüphelilere yöneltilen bazı suçlamalar özetle şöyle: 'Örgüt yöneticisi olmak', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik', 'devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belgelerini kullanmak', 'devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek', 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek', 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'. Edinilen bilgilere göre, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur ile eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un ismi de bu iddianamede yer alıyor.

Süreç nasıl işleyecek

1.909 sayfalık ikinci iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme, yasaya göre 15 gün içinde iddianameyi inceleyecek. 24 Mart'a kadar 'ret' ya da 'kabul' yönünde karar verecek. Ret kararı verirse iddianame savcılara geri gönderilecek. Kabul edilirse duruşma günü belirlenecek. Mahkeme, 56 sanıklı davayı halen süren 86 sanıklı dava ile birleştirme kararı verecek. Sanıklar Silivri'de hakim karşısına çıkacak.

86 sanık yargılanıyor

Soruşturma kapsamında hazırlanan ana iddianame 14 Temmuz 2008'de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulmuştu. Mahkeme, aralarında emekli Tuğg. Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu gibi isimlerin de bulunduğu 86 şüpheli hakkında düzenlenen 2 bin 455 sayfalık iddianameyi 25 Temmuz 2008'de kabul etti. İddianamede, Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin tek 'maktul' olarak yer alıyordu. Davanın görülmesine Silivri Ceza İnfaz Kurumları'nda oluşturulan salonda 20 Ekim 2008'de başlandı.

İşte suçlamalar

İkinci iddianamede sanıklara yönelik ağır suçlamalar yer alıyor. Bunlardan bazıları şöyle:

Ergenekon örgütünün yöneticisi olmak.

Cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs.

Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı

silahlı isyana tahrik.

Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belgelerini kullanmak.

Resmî evrakta sahtecilik.

Askeri itaatsizliğe teşvik.

Devletin güvenliğine ilişkin

belgeleri temin etmek.

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek.

Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs.

Patlayıcı madde bulundurmak.

Yasaklanan bilgileri temin etmek.

Uyuşturucu madde bulundurmak.

Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*