2. iddianamede şok bilgiler

2. iddianamede şok bilgiler.19711
  • Giriş : 10.03.2009 / 20:32:00

Ergenekon'da ikinci iddianame mahkemeye verildi. İşte ikinci iddianemenin ayrıntıları!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yazılı bir açıklama yaparak, savcılar tarafından hazırlanan iddianamenin, Ergenekon davasının görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiğini duyurdu. Bin 909 sayfalık ikinci iddianamede 21'i tutuklu, 35'i tutuksuz olmak üzere toplam 56 sanık bulunuyor.

Ergenekon soruşturmasında merakla beklenen ikinci iddianame, hazırlanarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye sunuldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı iki sayfalık yazılı açıklamayla iddianamenin 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildiğini duyurdu.

İkinci iddianame, 10 Temmuz 2008 tarihinde açılan birinci davadan sonra devam ettirilen soruşturmayı kapsıyor.

2. İDDİANAME 1909 SAYFA

İkinci iddianame de birinci iddianame kadar uzun ve detaylı. Ergenekon savcıları tam 1909 sayfa iddianame yazmışlar. İddianamede iddia edilen ETÖ ile ilgili çok önemli bilgi ve belgeler bulunuyor.

2. İDDİNAMEDE 56 SANIK VAR

İkinci iddianamede 21'i tutuklu, 35'i tutuksuz olmak üzere toplam 56 şüpheli bulunuyor. Son operasyonlarda gözaltına alınan 48 tutuklu, 29 da tutuksuz 77 şüpheli hakkındaki soruşturma ise devam ediyor ve bu zanlılarla ilgili 3. iddianame yazılacak.

2. İDDİANAME 5 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

1909 sayfalık ikinci iddianame 5 ayrı bölümden oluşuyor.

Birinci bölümünde; Ergenekon soruşturmasının ilk aşaması ile birinci iddianamenin özeti yapılıyor.

İkinci bölümünde ise soruşturmanın sonraki aşamaları ve iddia edilen ETÖ hakkında ayrıntılı bilgi veriliyor.

Üçüncü bölüm, Ergenekon'un işlediği suçlara ayrılmış.
ETÖ'nün diğer faaliyetleri ve başka örgütlerle olan ilişkilerine yer verilen dördüncü bölümde, Ergenekon'un sivil toplum örgütleri ve medya ile ilişkileri de anlatılıyor.

Beşinci bölümde ise 21'i tutuklu, 35'i tutuksuz toplam 56 şüphelinin bireysel eylemleri, bu eylemlerin oluşturduğu suçlar ve sevk maddeleri ile hukuki durumları yer alıyor.

"Yasa gereği iddianame mahkeme tarafından kabul edilinceye kadar soruşturmanın içeriğiyle ilgili gizlilik kararı devam etmektedir" denilen yazılı açıklamada, Ergenekon zanlılarının nelerle suçlandığı anlatılıyor.
Buna göre, 7 sanık hakkında örgütü yönetmek, 37'si hakkında ETÖ üyesi olmak, 4 şüpheliyle ilgili de örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçlarından kamu davası açıldı.

2. İDDİANAME ÇOK SES GETİRECEK

İddianamede Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yapılan mitingler, Hükümeti demokratik olmayan yollardan düşürmeye yönelik girişimler olarak değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler mitingleri organize eden Ergenekon zanlılarında ele geçen belge ve telefon dinlemeleriyle delillendiriliyor.

KARANLIK OLAYLAR ERGENEKON BAĞLANTILI

2. iddianamede Sabancı cinayeti, Hablemitoğlu suikastı, Gazi ile Sivas olayları gibi yakın tarihte meydana gelen Türkiye'yi karıştırmaya yönelik çok önemli olaylar da yer alıyor. İddia edilen ETÖ'nün amaç ve hedeflerine hizmet ettiği belirtilen bu olayların, elde edilen deliller ile yapılan değerlendirmelerde Ergenekon'la bağlantısı anlatılıyor.

TÜRKİYE'DE TERÖR'ÜN KAYNAĞI ERGENEKON

İddianamede Ergenekon yapılanmasının Türkiye'de faaliyet gösteren birçok terör örgütünü de amaçları doğrultusunda kullandığı ileri sürülüyor. Bu doğrultuda PKK ve DHKP-C terör örgütleri başta olmak üzere, El Kaide, Hizbullah, Hizbul-Tahrir, TİT ve Devrimci Karargah terör örgütlerinin eylem ve faaliyetlerini Ergenekon yapılanmasının amaçları ve hedeflerine uygun şekilde yaptıkları belirtiliyor.

GİZLİ TANIKLAR ŞOK BİLGİLER VERDİ

Savcılara gizli tanık olarak ifade veren çok sayıda terör örgütü mensubu ile devlet kurumlarında önemli görevlerde bulunan bazı yetkililerin sözü edilen terör örgütleri ile İddia edilen ETÖ arasındaki bağlantıları anlattığı iddia ediliyor. Gizli tanıkların verdiği bilgilere göre bazı önemli devlet yetkilileri Terör örgütleriyle direk ilişki içinde.

ERGENEKON'UN TAŞERON TERÖR ÖRGÜTLERİ

Bu terör örgütlerinin, Türkiye'de son yıllarda meydana gelen bir çok saldırıda Ergenekon adına taşeronluk yaptığı ileri sürülüyor. PKK, DHKP-C ya da El Kaide terör örgütlerinin gerçekleştirdiği bazı eylemlerin arkasında Ergenekon olduğu ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*