'2. Özal Hareketi'ni başlatıyoruz'

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, kuracağı partinin çekirdek kadrosuyla Abant Tabiat Parkı'nda piknik yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle Anavatan Partisi'nin misyonunu tamamladığını söyleyen Ahmet Özal, “Partiler de insanlar gibi doğar, büyür ve ölürler. Bence o misyon orada bitti. Bu nedenle ‘İkinci Özal Hareketi'ni başlatıyoruz” dedi.

Ahmet Özal, kuracağı partinin çekirdek kadrosuyla bugün Bolu'nun doğa harikası Abant Tabiat Parkı'nda çam ağaçlarının altında piknik yaptı. Piknik sırasında ata binerek Abant Gölü etrafında tur atan Özal, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Anadolu'nun değişik yerlerini gezerek ‘İkinci Özal Hareketi'ni başlattıklarını söyleyen Özal, “Biz bu harekete Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bu benden çok vatandaşların isteği. Biz bu işe biraz zorlanmış durumdayız. Bu vicdani bir sorumluluktur. Ben Türkiye'nin önümüzdeki ekim ayından sonra ekonomik ve dış politikada çok sıkıntılar yaşayacağını düşünüyorum. Bu aşamada bizim de elimizden geleni yapmamız lazım. Ben siyasette milletvekilliği yaptım. Rahmetli babamın sayesinde Başbakanlık Konutu'nu da Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü de gördüm. Özal felsefesinin Türkiye'ye geri gelmesinin icap ettiğini görüyorum” dedi.

Parti teşkilatının 1 ay içinde oluşup, tüm Türkiye'de teşkilatlanacaklarını ifade eden Özal, bir gazetecinin, “Siyaseti neden ANAP'ta düşünmediniz?” sorusu üzerine şöyle konuştu:

“ANAP, rahmetli babamın ölümünden sonra o felsefeyi götüremezdi. Götüremediği de belli oluyor. Oyu yüzde 2'ye düştü. Partiler siyasi bir amaç değil araçtır hizmet için. Partiler de insanlar gibi doğarlar, büyürler ve ölürler. Bence o misyon orada bitti. Halkımız bunun devam ettiğine inansaydı yüzde 2 oy vermezdi. Dolayısıyla partiler benim için nostaljik bir dernek değildir. İleriye bakmamız lazım. ANAP'ta çok büyük değişimler oldu. Amblemi bile yeşil oldu. Arının Türkiye haritası bile kalktı. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Umarım başarılı olurlar. Türkiye'de hiçkimse alternatifsiz değildir.”

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın da ANAP'a dönmesini normal karşıladığına dikkat çeken Özal, “Ancak kendisinin bir genel başkanlık çalışması olacağını sanmıyorm. Merkez sağda birleşme için çalışma yapacaklardır. Bu birleşme yıllardan beri konuşulur Türkiye'de. Ama ne sağda ne solda böyle birşey olmaz. Çünkü halkın isteği doğrultusunda olur herşey. Toplum siyasetçilerin çok önünde gitmiştir her zaman. Siyasetiçiler geride kalmış, toplumu yakalayamamıştır. Bu tür birleşmeler de teoride kalır hep. Ben böyle bir birleşmenin olacağına inanmıyorum” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious