2. Türk Dünyası Kurultayı başladı

2. Türk Dünyası Kurultayı başladı.17355
  • Giriş : 02.05.2009 / 14:17:00

Bilkent Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen 2. Türk Dünyası Kurultayı başkentte başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bilkent Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde gerçekleştirilen kurultayın açılış konuşmasını yapan Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Başkanı Özgür Cihan Özcan, Türk dünyasının sesi olmak ve Türk dili ve kültürünü anlatmak, tanıtmak için pek çok faaliyette bulunduklarını belirtti.

Kurultayın eğitim amacıyla Türk dünyasının birçok ülkesinden Türkiye'ye gelmiş olan öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirileceğini ifade eden Özcan, bunun öğrenciler tarafından düzenlenen tek kurultay olduğunu söyledi.

Özcan, kurultayın kardeş kültürleri tanımak, dostluklar edinmek ve ayın zamanda Türk dünyasında neler olup bittiğini öğrenmek açısından önemli olduğunu vurguladı.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Deliömeroğlu da topluluğun gerçekleştirdiği faaliyetlerden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Türk milletinin çok büyük bir tarihe sahip olduğunu söyledi.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Hasan Ali Karasar ise Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine değinerek, Ermenistan sınır kapısının açılmasının ne Ermenistan ne de Türkiye için ticari gelişme sağlayacağını söyledi. Karasar, Azerilerin bu konudaki tepkilerini yerinde bulduklarını belirtti.

Türk Dünyası Kurultayı, yarın sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*