2.5 yaşındaki çocuk 5 kişiye hayat verdi

2.5 yaşındaki çocuk 5 kişiye hayat verdi.13126
  • Giriş : 11.07.2008 / 18:01:00

Aydın'da 3. kattan düşerek ölen 2.5 yaşındaki çocuğun organları 5 kişiyi hayata bağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın Organ Nakil Koordinatörü Dr. Mehmet Nuri Oğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bülent ve Berrin Sağ çiftinin 2.5 yaşındaki çocuklarının 5 Ağustosta yüksekten düşme sonucu yaralanma nedeniyle acil servise getirildiğini ve yoğun bakımda tedavi altına alındığını söyledi.

Oğan, tüm uğraşlara rağmen hastanın yaşam fonksiyonlarının geri dönmediğini ve hastanın 4 gün sonra beyin ölümünün gerçekleştiğini ifade etti.
Çocuğun ailesinin ilk etapta organların bağışlanmasına izin vermediğini, ancak bugün yapılan ikinci başvuruda ailenin organ bağışını kabul ettiğini aktaran Oğan, şöyle konuştu:

''İzin alınmasının ardından Bölge Koordinasyon Merkezi ve Ulusal Koordinasyon Merkezi ile irtibata geçerek, organların dağılımını yaptık. Karaciğer, bir böbrek, iki kornea ve kalp kapakçığı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki hastalara takılacak. Bir böbrek ise Türkiye genelinde organ bekleyen ve doku uyumu olan herhangi bir kişiye nakledilecek.''

Oğan, Sağ çiftinin aldıkları organ bağışı kararı ile sevapların en büyüğünü işlediklerini vurgulayarak, onların bu kararının tüm insanlara örnek olmasını diledi.

-''ÇOCUĞUMUN ORGANLARI DİĞER ÇOCUKLARA ŞİFA VERSİN''-

Bülent Sağ, oğlu Samed'in 3. kattaki evlerinin balkonunda oynarken, kendisinin salonda olduğunu, annesinin ise su içmek için mutfağa gittiğini, çocuğun bu sırada balkondan düştüğünü ve daha sonra komşuların yardımı ile hastaneye kaldırdıklarını anlattı.

Dağ, ''Benim çocuğum öldü. Çocuğumun organları diğer çocuklara şifa versin. İnşallah diğer çocuklar yaşar'' diye konuştu.

Anne Berrin Dağ ise çocukların ölmemesini dileyerek, organ bağışının yapılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*