20 bin yıllık ayak izi!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Bilim insanları, Avustralya’da bir göl kıyısında 20 bin yıllık ayak izleri buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avustralya’da yaşamış ilkel insanların ıslak kumda bıraktığı ayak izleri, insanoğlunun 20 bin yıl önce geçtiği yolları gösteriyor. İlk ayak izi 2003 yılında Avustralya’nın güneybatısında bölgedeki yerliler tarafından bulunmuştu. Daha sonra olaya el atan bilim insanları bölgede, 20 bin yıllık 457 adet ayak izine rastladı. Keşif, Pleistosen çağa ait şimdiye dek bulunan sayıca en çok ayak izini barındırdığı için büyük önem taşıyor. Pleistosen Çağı, 1.8 milyon yıl öncesinden günümüzden M.Ö. 10.000 arasını kapsıyor.

Araştırmayı yapan Melbourne Üniversitesi uzmanı Matthew Cupper, ayak izlerinin son derece iyi korunmuş olmasını büyük şans olarak niteliyor; “İzler o kadar iyi korunmuş ki, ayak parmakları arasında kalan kumlar bile belirginliğini koruyor” diye konuştu. Cupper, ayak izlerinin 20 bin yıl önce kadınlı erkekli çocuklu bir kabilenin bıraktığını düşünüyor. Cupper, izleri bırakan kişilerin aynı yöne hareket ettiğini belirtiyor.

ABORİJİNLERİN ATALARI

Pleistosen çağın en önemli özelliıi insansı yaratıkların yeryüzüne yayılması oldu. Mamut gibi büyük memeliler ve Neandertaller bu dönemde yok olurken, modern insanın atası Homo Sapien yine bu dönemde yükselişe geçti. Avustralya’ya ilk insanların 50.000 yıl önce girdiği varsayılıyor. Araştırmacılar, ayak izlerinin Avustralya’nın bugünkü yerlileri Aborjinler’in atalarına ait olduğunu düşünüyor.

BİR ZAMANLARIN GÖL SİSTEMİ ŞİMDİ KURUDU

Ayak izinin bulunduğu Avustralya’nın güneybatısındaki Willandra bölgesinde bugün birçok kurumuş göl var. Bölge bugün hektarlarca uzayan kumullar ve yok denecek kadar az yağmur miktarıyla oldukça kurak bir arazi. Aynı bölgenin, ayak izlerinin bırakıldığı 20 bin yıl öncesinde Buzul Çağı’nın da etkisiyle sulak bir bölge olduğu, balıkların ve bataklık hayvanlarının yaşadığı biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious