20 dolara laptop 2 bin dolara otomobil

20 dolara laptop 2 bin dolara otomobil.6597
  • Giriş : 03.02.2009 / 20:02:00

BM'nin desteğiyle geliştirilen 100 dolara dizüstü bilgisayar adıyla piyasaya sürülen ürünlere rakip Hindistan'dan geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hindistan, Massachusetts Institute of Technology'nin Birleşmiş Milletler'in desteğiyle geliştirdiği, az gelişmiş ülkelerde 100 dolara ucuz dizüstü bilgisayar adıyla bu yıl piyasaya sürülen ürünlere rakip bir ürün çıkarmaya hazırlanıyor.

Yeni Delhi hükümetinin desteklediği proje kapsamında öğrencilerin eğitim kalitelerini yükseltmek için geliştirilen dizüstü bilgisayarların fiyatının 20 dolar olması planlanıyor.

BUGÜN TANITILIYOR

Hindistan'ın Eğitimde Ulusal Hedef programı çerçevesinde öğrenciler için hazırlanan 20 dolarlık dizüstü bilgisayar prototipinin Hindistan Bilim Enstitüsü ve Hindistan Teknoloji Ensitütüsü'nün ortak çalışmasıyla geliştirildiği bildirildi. Bugün Tirupati'de tanıtılması beklenen bilgisayarın 2 GB ram kapasiteli ve kablosuz bağlantılı olacağı açıklandı. 18 bin lise ve 400 üniversitede öğrencilerin eğitim kalitesinin yükseltilmesi planlanıyor. Öte yandan Hindistan'da 2 bin dolara dünyanın en ucuz otomobilini üreten Tata Nano firması, gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca tüketiciye otomobil sahibi olma şansı tanıyacağını açıklamıştı.

1 milyon talep bekleniyor

Tata, ilk etapta 250 bin Nano otomobil üreteceğini ve yıllık olarak 1 milyon taleple karşılaymayı beklediğini açıkladı. Hintli otomobil devi Tata Motor, dünyanın en ucuz otobilini 9. Oto Expo fuarında tanıtmış, bunun dünyada yeni bir trende yol açacağı öngörülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*