20 Ekim saat 16.59'da İstanbul'a su geliyor

20 Ekim saat 16.59'da İstanbul'a su geliyor.10221
  • Giriş : 15.07.2007 / 08:40:00

İSKİ ve DSİ Genel Müdürlüğü görevlerindeki başarılarıyla tanınan Veysel Eroğlu müjde verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İSKİ ve DSİ eski Genel Müdürü AK Parti Afyon milletvekili adayı Veysel Eroğlu, İstanbul'un 20 Ekim 2007'de saat 16.59'da Melen'den gelecek su ile birlikte 2050 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.

İstanbul'un su sorunuyla ilgili Yeni Şafak'a konuşan Eroğlu, bu yıl dünya genelinde beklenmedik büyük bir kuraklık olduğunu anımsattı. Eroğlu, "Su sıkıntısı yaşamamak için mevcut barajlarda iyi bir işletmeye gidilmeli. Yeraltı kaynaklarından iyi faydalanılmalı ve Melen projesi derhal hayata geçirilmeli. Melen suyu Ömerli Barajı'na aktığı zaman İstanbul'un su sorunu ortadan kalkacak" dedi. Su sıkıntısıyla ilgili bu üç kararı hayata geçirdiklerini anlatan Eroğlu, Melen üzerinde yoğun bir çalışma yürütüldüğünü anlattı.

PROJENİN ADI 'ŞAFAK HAREKETİ'

İstanbul'un Ocak ayına kadar suyu olduğunu söyleyen Eroğlu, Melen suyunun 2008'de akıtılmasının planlandığını belirterek, "Su sıkıntısı olmasaydı proje 2010 yılında eksiksiz tamamlanacaktı. Ancak yaşanan kuraklık çalışmayı hızlandırmamıza neden oldu. Melen suyu akınca Asya yakasında hiç su sıkıntısı yaşanmayacak. Boğaz'daki tüneller aracılığıyla da Avrupa yakasına su akıtılacak. Ama her ihtimale karşı sıkıntı olmasın diye İSKİ ve DSİ arasında mutabakata varıldı. Buna göre, 20 Ekim 2007'de saat 16.59'da Ömerli'ye Melen suyu akıtılacak. Gece gündüz bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Kendimizden çok eminiz. Bu yüzden saat 16.59 dedik. 3 müteahhidin yönetimi altında dev bir çalışma yürütülüyor. Geçmişte İstanbul'da muhteşem bir sistem kurduk. Bu çalışma hayata geçtikten sonra İstanbul'un 2050 yılına kadar ki su ihtiyacı karşılanacak. Geçmişte Avrupa yakasından Asya'ya bile su verdik. Melen suyuyla ilgili çalışmalara 'Şafak Hareketi' adını koyduk. Çünkü o derece hızlı bir çalışma içindeyiz. 1995 yılından bu yana İstanbul'da su hiç kesilmedi. Bundan sonra da kesilmeyecek" diye konuştu.

Yılda 1.190 milyar metreküp su

İlk aşamada yılda 268 milyon m3, üç aşama sonunda yılda 1.190 milyar m3 su verecek olan Melen projesi, 2050'ye kadar İstanbul'un içme ve kullanma suyunu karşılayacak. Projenin amacı, İstanbul Boğazı'nın yaklaşık 170 kilometre doğusundaki Büyük Melen Çayı su kaynağını geliştirerek, İstanbul'un su talebini çözmek. Kuzey yönüne doğru akarak Karadeniz'e dökülen Melen Çayı'nın suyu nehir ağzının yaklaşık 7 kilometre membasına yerleştirilen regülatörle alınacak.

İSKİ'yi temize çıkardı

5 Mayıs 1994'te İSKİ Genel Müdürlüğü'ne başlayan Veysel Eroğlu, kurumun borçlarını ödedi, 600 tesis açarak, İstanbul'un su ve atıksu sorununa çözüm üretti. Eroğlu, Şubat 2003'ten itibaren DSİ Genel Müdürlüğü'ne getirildi. Afyon'dan AK Parti milletvekili adayı olan Eroğlu, görevinden istifa etti. 2003'te yapılan çalışmalarla kısa sürede DSİ toparlanarak, 2004'te 3,3 milyar YTL'lik tasarruf sağlayarak Kamu Kaynaklarını En Etkin Kullanan Kurum Ödülü aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious