20 günlük sürede 39 kişi sobadan sızan gazla zehirlendi

20 günlük sürede 39 kişi sobadan sızan gazla zehirlendi.19583
  • Giriş : 20.01.2008 / 13:15:00

Yeni yıla Sibirya soğukları ve karla giren Türkiye'de ısınmanın bedeli de ağır oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni yıla Sibirya soğukları ve karla giren Türkiye'de ısınmanın bedeli de ağır oldu. Geride kalan 20 günlük sürede 39 kişi sobadan sızan gazdan zehirlenip hayatını kaybederken 266 kişi de gazdan zehirlendi.

Soba sebebiyle ikametlerde çıkan yangınlarda ise 2 kişi öldü, 18 kişi de yaralandı.

Samsun'da dün kömür külüyle ısınmaya çalışan anne ile üç çocuğunun ölümü hafızalardan silinmeden, acılı iki haber bu kez Kayseri ve Tosya'dan geldi. Kayseri'de aynı aileden üç kişi sobadan sızan gazdan hayatını kaybederken, Kastamonu Tosya'da da gazdan bir kişi öldü bir kişi de zehirlendi. Son günlerde yaşanan aşırı soğuklar Tekirdağ'dan İzmir'e, Gaziantep'den Iğdır'a kadar yurdun dört bir yanında soba zehirlenmelerini artırdı. Hergün farklı iki üç ilde meydana gelen zehirlenmeler ortaya acı bir tablo çıkardı.

Yurt genelinde 20 günde meydana gelen soba zehirlenmelerinden derlenen bilgilere göre 39 kişi hayatını kaybederken 266 kişi de gazdan zehirlendi. Zehirlenmeler sonucu en çok ölüm Kayseri'de oldu. Bu ilde 8 kişi ısınırken hayatından olurken bunu Samsun 5, Malatya ve Kastamonu 3'er ölümle takip etti.

Gaziantep, İzmir, Çorum, Eskişehir, Bitlis, Van, Niğde, Elazığ, Trabzon, gazden zehirlenme sonucu ölümlerin yaşandığı iller arasında yer aldı. Gazdan zehirlenmelerin en fazla yaşandığı illerden Gaziantep'te ise bir günde 112 kişi sağlık kuruluşlarına müracaat etti. Soba sadece gazdan zehirlenme ortaya çıkarması ile değil yangın meydana getirmesi ile de can aldı. Geride kalan 20 günde Safranbolu ve Devrek'te sobadan çıkan yangında iki kişi hayatını kaybederken farklı illerdeki yangınlarda da 18 kişi gazdan zehirlendi. Soba yakmalar sadece insanların değil hayvanların da canına mal oldu. Ağrı ve Niğde'nin Bor ilçesinde hayvanların ahırında bulunan soba sebebiyle çıkan yangınlarda toplam 128 büyük ve küçükbaş hayvan telef oldu.

Sıvı ve fosil yakıtların kullanıldığı sobalar, hatalı takılma ve kullanımından dolayı konutlarda birer ölüm tuzağı haline geliyor. Özellikle alçak basınçlı ve lodoslu havaların yaşandığı kış aylarında gaz zehirlenmeleri daha çok yaşanıyor. Gazdan etkilenen kişiyi hemen ortamdan uzaklaştırmak yapılacak ilkyardımın birinci ayağı olarak kabul ediliyor.

Karbonmonoksit gazının kokusuz ve renksiz olması sebebiyle insanlar zehirlendiklerini farkedemiyor. Zehirlenen kişilere herhangi birşeyin yedirilip içirilmemesini öneren uzmanlar, önemli şu bilgileri ifade ediyorlar:

"Sobalar kurulmadan önce bacanın çekişi kontrol edilmeli, yeterli çekişe sahip olmayan bacalara soba bağlantısı yapılmamalı. Soba kurulu yerler sık sık havalandırılmalı, bacadan çekilen kadar temiz havanın içeriye girmesi sağlanmalı. Soba boruları ve baca ayda bir defa mutlaka temizlenmeli. Yatak odalarında soba kurulmamalı, soba kurulu yerde gece yatılmamalı."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious