20 metreye kadar yol açma çalışması

20 metreye kadar yol açma çalışması.13194
  • Giriş : 03.05.2009 / 11:41:00

Karayolları karla mücadele ekipleri, Van'ın Bahçesaray ilçesi yolundaki 2990 rakımlı tepede, yer yer 20 metreyi bulan karla mücadele ediyor. Ekipler açacağı yolu bulmakta bile güçlük çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin, Bahçesaray ilçesinin alternatif yolu olarak bilinen Van'ın Çatak ilçesi üzerinden bağlantısını sağlayan ve 7 ay kar nedeniyle kapalı olan yoldaki temizleme çalışmaları devam ediyor.

Bitlis'in Hizan ilçesi bağlantılı karayolunda ulaşımın yıl boyu sağlanmasına karşılık, daha kısa olması yüzünden yaz aylarında tercih edilen yolda karla mücadele çalışmalarını 11 personel, 2 dozer, bir greyder ve bir yükleyici ile sürdürüyor.

Kar kalanlığının yer yer 12 ile 20 metreye ulaştığı 2990 yüksekliğindeki Karapet Geçidi'nde ekipler zorlukla çalışmalarına devam ediyor.

Şantiye Şefi Davut Gezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalara 22 Nisan'da başladıklarını, kar kalınlığının 2990 rakımlı tepede 20 metreye ulaştığını söyledi.

Bölgede çığ tehlikesi nedeniyle çalışmaların dikkatle yürütüldüğünü bildiren Gezer, ''Amacımız yolu bir an önce ulaşıma açıp, bu çileden kurtulmaktır. 2 haftadır çalışıyoruz ve yolun yaklaşık 18 kilometrelik kısmını kardan temizledik. Yaklaşık 10 kilometrelik bir kısmı kaldı. Böyle devam etmesi halinde Mayıs sonunda karla mücadele çalışmasını bitireceğiz'' dedi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, karla mücadele ekiplerinde görev yapan operatörlerin emekli olması nedeniyle iş makinelerinde çalışan operatörlerin yolu bilmediğini ve önceki çalışanların verdiği bilgi doğrultusunda yol açma çalışmalarını sürdürdüklerini belirti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*