20 projeyle AB ye girdi!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Engin öğretmenin 20 projesi Avrupa Birliği tarafından kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

20 okulun hizmetine sunulan okul ortaklıkları projelerinin tamamının, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından kabul edildiği açıklandı.

İlhan, elde ettiği bu başarıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta haricindeki 77 ili tek başına geride bırakarak bir imkansızı başarmış oldu.

Ülke genelinde 704 okul ortaklıkları proje başvurusu Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye uygun bulunmazken, İlhan'ın geliştirdiği projelerin tamamının kabul edilmesi ise dikkat çekti.

Türkiye'deki 21 şehirden hiçbir okulun projesi Avrupa Birliği tarafından desteklenmezken, 12 ilin sadece 1, 8 ilin sadece 2 ve 9 ilin ise sadece 3 projesinin kabul edilmesi İlhan'ın başarısını daha açık bir biçimde ortaya koyuyor.

Projeleri kabul edilerek 'Avrupa Birliği Okulu' ünvanı alan 20 okuldan toplam 118 öğretmen ve 91 öğrenci, 2006-2007 öğretim yılında Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yer alan proje ortağı okullarda düzenlenecek proje toplantılarına katılmaya ve Türkiye'yi Avrupa'da temsil etmeye hak kazandı.

Aralarında tek sınıflı ve tek öğretmenli köy okullarının da yer aldığı 20 okul, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yer alan sekçin okullarla işbirliği yaparak proje çalışmalarını birlikte yürütecek ve karşılıklı olarak öğretmen-öğrenci değişimi gerçekleştirecek.

Engin İlhan, okul ortaklıkları projelerinin, AB'ye üyelik sürecinde Türkiye açısından büyük önem taşıdığını belirterek, projelerdeki temel amacın, Avrupa Birliği çatısı altında birleşecek farklı kültürlerin birbirlerini tanımasını sağlamak ve karşılıklı hoşgörü duygusunu geliştirmek olduğunu söyledi.

İlhan ayrıca, Türkiye'nin Avrupalılar tarafından yeterince tanınmadığını, bu projelerin Türk insanını ve Türk kültürünü tanıtmak için önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

Geliştirdiği projelerle bugüne dek 99 öğretmen ve 31 öğrencinin Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yer alan proje ortağı okullara eğitsel ziyaretler gerçekleştirmesini sağlayan Sincik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Engin İlhan'ın 20 okulun hizmetine sunduğu ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından desteklenmeye uygun bulunan 20 proje ve bu projeleri yürütecek okullar ise şunlar : Sincik Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (Media The Key Meeting Place For Everyone in Europe), Sincik Söğütlü Cumhuriyet İlköğretim Okulu (Celebration of Friendship), Sincik Merkez Atatürk İlköğretim Okulu (Equal Opportunities Among Girls and Boys), Sincik Lisesi (Highlights), Sincik Alancık İlköğretim Okulu (Come and Visit Us), Sincik Çamdere İlköğretim Okulu (Tell Us Where You Live), Sincik Yarpuzlu İlköğretim Okulu (From the Hand to the Internet), Sincik Çatbahçe İlköğretim Okulu (The Hidden Treasure), Sincik Karasu İlköğretim Okulu (Euroculture), Sincik Dilektepe İlköğretim Okulu (Playfully Around The Europe), Sincik Yusufhan İlköğretim Okulu (Let's Fly Together and Learn About Our Culture and Lifestyles), Sincik İnlice İlköğretim Okulu (Pleased To Meet You), Sincik Hacıyan Subaşı İlköğretim Okulu (Crossed Viewpoints On Rural Space In Europe), Sincik Çat İlköğretim Okulu (Europe In All Its States), Gölbaşı 75. Yıl İMKB Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (ICT - Rainbow Between People), Besni 75. Yıl Kemal Tabak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (The Involvement of the New Technologies For a Better Knowledge of Cultures, Traditions of European Countries and Human Relationships), Gaziantep Nizip Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (Pre-Roman Europe), Adiyaman Fen Lisesi (My Town Its Tradition and Monuments), Adıyaman Özel Merkez İlköğretim Okulu (Living Together in Harmony) ve Adıyaman Anadolu Öğretmen Lisesi (Comparison Of Educational Methodologies' For Europe's Sustainable Development).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious