20 soruda Mortgage

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Arsasına ev yapan da yasadan faydalanacak. İnşaatlar daha güvenli olacak. Ancak 2 ay taksit ödeyemeyenin konutu satılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kira öder gibi ev sahibi olmayı kolaylaştıran Mortgage (Tutsat) Yasası yürürlüğe girdi. Yasaya göre tüketici kredi kullanırken, sabit veya değişken faizi tercih edebilecek, borcunu erken kapatmak isteyene ana para üzerinden yüzde 2 oranında erken kapatma cezası uygulanacak. Mortgage'de en çok merak edilen 20 sorunun cevabı ise şöyle:

YARARI NE OLACAK?

S- Mortgage sisteminin tüketiciye yararı ne olacak?
C- Faizlerin serbest bırakılması gündeme gelecek. Sistemden yararlanacak müşteriler sabit veya değişken faiz oranları arasında tercih yapabilecek.

S- Değişken faizin bir riski var mı?
C- Bankaların baz alacağı endeksler Merkez Bankası tarafından belirlenecek. Fiyatlamalar endeks faiz oranı üzerine katılacak marjlarla oluşturulacak. Müşterinin kullanacağı endeks ve marj oranı sözleşmede yer alacak.

S- Mortgage sisteminde kredi erken kapatılırsa ek bir maliyetin ortaya çıkacağı doğru mu?
C- Bu uygulamaya göre, sabit faizli kredi kullanımında tüketici yüzde 2 oranında erken kapama komisyonu ödeyecek. Erken kapamalarda tüketiciye yansıyan herhangi bir maliyet bulunmuyor.

SİSTEMİN AVANTAJLARI

S- Sistemin maliyet avantajı bulunuyor mu?
C-Başlangıç aşamasında müşteri maliyetlerinde bir farklılık söz konusu olmayacak. Zaman içinde ikincil piyasanın gelişmesine bağlı olarak bankalar daha kolay finansman sağlayacak.

S- Mortgage kapsamında alınacak konutlarda imar zorunluluğu var mı?
C- Sistem kapsamında kat irtifakı tapusu olan konutların yanı sıra bitmemiş konutlar için de kredi alınabilecek. deprem yönetmeliğine uygun yapılmış ve iskanı alınmış konutlar mortgage sistemi için uygun olacak.

S- Bu süreçte konut fiyatları yükselir mi?
C- Son dönemde yaşanan faiz oranlarındaki düşüş ve vadelerdeki uzama konut talebini arttırıyor. Bu nedenle de fiyatlarda artış söz konusu.

S- Mortgage sistemi ile bankalardan kullanılan konut kredileri arasındaki fark nedir?
C- Sistemin konut kredisi faiz oranları üzerinde direk bir etkisi bulunuyor. Bankalar ise faizlerini piyasa koşullarına göre belirler. Mortgage sistemine göre, alınacak evin tutarının yüzde 25'i kadar peşinat verecek.

S- Piyasalara etkisi nasıl olacak?
C-Sistemin, konut kredisi faiz oranları üzerinde direk bir etkisi olmayacak.

S- Mortgage kapsamında satın alınan ev parasal sıkıntıya girildiğinde satılabilir mi?
C- İki taksit ödenmediğinde ev sahibine bir aylık bir süre tanınacak. Borç ödenmediğinde o zamana kadar yapılan ödemeler geri verilecek ev de banka tarafından satılacak. 10 yıl taksit ödedikten sonra ev başkasına devredilebilecek.

S- 10-Vergi muafiyeti olacak mı?
C- Şu anda bu yok.

S- Ödeme planı nasıl olacak?
C- Konutun yüzde 25'inin peşin ödenmesi zorunlu.

S- Evi olan da yararlanabilir mi?
C- Sistem herkese açık olacak

İYİ ARAŞTIRILMALI

S- Dikkat edilmesi gereken konular neler?
C- Vatandaşlar, öncelikle bütçe ve ödeme planı yapılarak ne kadar taksiti ödeyebileceğini doğru belirlemeli. Kredi koşulları iyi bir şekilde araştırılmalı. Konutun yasa kapsamında uygunluğuna bakılmalı.

S- Hangi tip konutlar alınabilir?
C- Her türlü konut satın alınabilecek. Mortgage istenen evin, en az kat mülkiyetine dönüşümlü yüzde 80'i tamamlanmış olması koşulu aranacak.

S- Konutun bütün maliyetleri karşılanacak mı?
C- Sistemden yararlanabilmek için konutun maliyetinin yüzde 25'i peşinat olarak satıcıya ödenecek. Ev kredi talep eden taksitleri ödeyememe ihtimaline karşı sigorta yaptıracak. Aynı zamanda hayat sigortası ve doğal afet sigortası da yaptırılacak.

S- Sistem nasıl işleyecek?
C- Konut almak isteyenler broker yardımı veya doğrudan kredi alacak. Krediyi veren kurum, sözleşmeyi değerli evrak olarak portföyüne dahil edece veya özel ipotek finans kuruluşuna satacak. İpotek finans kurumu, sözleşmeyi yurtiçi ve dışından yatırımcılara satarak fon yaratacak. Fon krediyi sağlayan finans kuruluşundan yeni sözleşme almak için kaynak görevi görecek. En son aşamada da, finans kuruluşları piyasadaki likidite sorununun çözülmesinde yardımcı olarak sistemin büyümesini sağlayacak.

İKİ YERDEN ALINACAK

S- Mortgage kredileri nereden alınacak?
C- Konut kredisi veren bankalar mortgage faaliyetini de sürdürecek. BDDK tarafından konut finansmanı faaliyetinde bulunması uygun görülen finansal kiralama şirketleri ve finansman şirketleri de kredi verecek.

S- Banka ile sorun çıkarsa nasıl çözümlenecek?
C-Tüketiciler, konut ve krediyle ilgili her türlü itirazı Tüketici Mahkemeleri'ne yapabilecek. Konutu satan şirket veya kredi kullanılan kuruluştan memnun olmamaları halinde Tüketici Mahkemeleri'ne dava açabilecek.

S- Sistemde konut ipoteği dışında başka bir teminat istenecek mi?
C-Finansman kuruluşun ödemeleri, bir kıymetli evraka bağlanması ya da kıymetli evrak kabul etmek suretiyle teminat altına alınması yasaklanacak. Buna karşın tüketiciden bir kıymetli evrak alınacak olursa tüketici, bu evrakı konut finansmanı kuruluşundan geri isteyebilecek. Bu evrakın devri durumunda tüketicinin uğradığı zarar karşılanmak zorunda olacak.

S- Bu sistemin riski nedir?
C- Bir ülke piyasasında ciddi bir kriz ya da istikrar bozukluğu yaşanması durumunda sistemin zarar görmesi söz konusu olabiliyor. Böyle bir tabloda banka battıysa tüketiciye, borcunu erken kapat veya borcunu ver gibi baskı yapamayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious