20 ülke asker gönderiyor

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Barış Gücü’ne 20 ülkenin asker verebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lübnan’a asker göndermeyi planlayan ülkelerin temsilcileri, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde bir araya geldi.
Genel Sekreter Yardımcısı Mark Mallock Brown başkanlık ettiği toplantıya aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 50’ye yakın ülkenin temsilcisi katılıyor. Ama bu sayı, Lübnan’a 50 ülkenin asker yollayacağı anlamına gelmiyor.

Yaklaşık 20 ülkenin asker verebileceği, diğer ülkelerin ise mali katkı ve lojistik destek sağlayabileceği belirtiliyor.

BM: Türkiye barış gücüne katılmaya istekli

Almanya da Lübnan’a muharip güç göndermeyeceğini açıkladı. Fransa da Lübnan’da görev yapacak barış gücünün görev ve yetkililerinin net bir biçimde belirlenmesini istiyor.

Bu noktalar açıklığa kavuşmadan Fransa, geniş bir birlik yollamayı planlamıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Lübnan’a ek 200 asker göndereceklerini söyledi.

Jacques Chirac, barış gücüne bütün uluslararası toplumun destek vermesini ağırlığın birkaç ülke üzerinde kalmamasını istedi. Fransa’nın bu tutumu Birleşmiş Milletler yetkililerini kaygılandırıyor.

Barış gücüne önderlik etmesi beklenen Fransa’nın geri adım atmaması durumunda diğer ülkelerin de asker göndermekten vazgeçebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious