20 yaşında ama hala bebek

20 yaşında ama hala bebek.8263
  • Giriş : 17.10.2008 / 12:16:00

Dünya'da milyonda bir rastlanan tıpta 'starix' olarak bilinen gelişim bozukluğu hastalığına yakalanan Cemal Sebuktekin, görünümü nedeniyle görenleri şaşırtıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Doruk köyünde ikamet eden Sebuktekin ailesinin 7 çocuğundan biri olan Cemal'in görünümü, fiziksel ve ruhsal yapısı ile 10 aylık bebekleri andırıyor. Dünya'da milyonda bir rastlanan Tıpta 'Starix' olarak bilinen gelişim bozukluğu hastalığına yakalanan Cemal Sebuktekin, 20 yaşında olmasına rağmen hala 10 aylık bir bebek görünümünde. Yaşıtları evlenip çoluk çocuk sahibi olan Sebuktekin, halen 5-6 yaşındaki küçük çocuklarla oynuyor. Gün boyu sessizce oturan ve çevresindekilere şaşkın bakışlarıyla cevap veren Cemal Sebuktekin, 20 yıldır ne konuşabiliyor, ne de yürüyebiliyor. Doğduktan 10 ay sonra geçirdiği Menenjit ve bağlı bazı rahatsızlıklar nedeniyle fiziksel ve ruhsal hiçbir gelişme sağlayamayan Cemal, hastalığından bu yana hiç gelişemedi. 20 yıldır, 10 aylık bebek gibi yaşamına devam eden Cemal, Köyde herkes tarafından oldukça seviliyor.

Konuşamayan, yürüyemeyen Cemal'in köyde kalan yaşıtlarının çoğu evli ve çocuk sahibi olmuş. Yaşıtlarının bebekleri gibi görünen Cemal'in tek iletişimi ise gözleri. Yaşamı boyunca evde duvar dibinde oturan Sebuktekin'in bakımını ve yeme içme ihtiyaçlarını kendisinden küçük kardeşleri 16 yaşındaki Ebru ve 19 yaşındaki Emrah üstlenmiş. Cemal'in bir küçük kardeşi Emrah sabuktekin, Cemalin doğuştan böyle olduğunu ve doktorların kemik hastalığından kaynaklı gelişim bozukluğu yaşadığını söylediklerini belirterek, "20 yaşında olmasına rağmen hala ayağa kalkamıyor, konuşamıyor. Karnı acıktığın da ise bağırıyor ama sesi çok az çıkıyor. Bakışlarıyla onu anlamaya çalışıyoruz" dedi.
Cemalin 16 yaşındaki kız kardeşi Ebru Sebuktekin ise Cemalin bütün ihtiyaçlarını kendilerinin karşıladığını belirterek "Yemek, su ihtiyaçları dışında altını kirlettiğinde yine biz temizliyor ve giydiriyoruz. Anne olmadan çocuk bakmaya başladım. Cemal'in bakımında çok zorlanıyoruz" dedi.

Bakışları ve yüz ifadesi ile yetişkin biri gibi davranan Sebuktekin insanlara "büyümüşte küçülmüş" sözünü hatırlatıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*