20 yıllık Karadeniz rüyası gerçek oluyor

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

İlk büyük ihalesi 1987 yılında yapılan, Karadeniz Sahil Yolu, 7 Nisan'da Başbakan'ın da katılacağı törenle açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık 4,2 milyar dolara mal olan 542 kilometrelik Karadeniz sahil yolunda, 27 kilometre uzunluğunda 263 adet köprü, 41 kilometre uzunluğunda 12 adet tek tüp tünel, 18.5 kilometre uzunluğunda 20 adet çift tüp tünel yer alıyorKaradeniz sahil yolu, Samsun'dan Sarp'a kadar, 6 il, 63 ilçe, 17 bucak merkezi, 9 liman, 2 havaalanı ve bir çok yerleşim birimine hizmet verecek.

Samsun'dan Sarp Sınır Kapısına kadar uzanan Karadeniz Salih Yoluyla ilgili ilk büyük ihale, 1987 yılında, trafiğin en yoğun olduğu Çarşıbaşı-Trabzon-Araklı kesimi için yapıldı. Bu ve takip eden ihalelerde milli bütçeden yeterli ödenek ayrılamadığı için çalışmalar istenildiği gibi gitmedi.

Projenin planlanan sürede tamamlanabilmesi ve yolun hizmete açılabilmesi için 1997 yılından itibaren ihale edilen kesimlerin, dış kredili olarak yapılması kararlaştırıldı. 16 ayrı bölümden 12 kesimde dış kredi, 4 kesim ise bütçeden finanse edilerek çalışmalara başlandı.Bu noktadan itibaren süreçte birçok hükümet ve bakanın görev aldığı yolun yapımında, son yıllarda önemli mesafe kaydedildi.

Yaklaşık 4.2 milyar dolara mal olan Karadeniz Sahil Yolu'nun inşasında, 138 milyon metreküp kazı-dolgu, 180 milyon ton tahkimat, 3 milyon metreküp beton imalatı gerçekleştirildi.

Yolun 559 kilometre olan uzunluğu, yapılan 17 kilometrelik kazıyla, 542 kilometreye düşürülürken, bu kazıların 15 kilometresi Bolaman-Perşembe yolunda, 2 kilometresi de Samsun çevre yolunda yapıldı.Karadeniz Sahil Yolunda, 27 kilometre uzunluğunda 263 adet köprü, 41 kilometre uzunluğunda 12 adet tek tüplü ve 18.5 kilometre uzunluğunda 20 adet çift tüplü tünel yer alıyor.

Yol yapımı sırasında bozulan kıyı şeridinde çevre sorunlarının oluşmaması, kumsalların ve koyların korunması için de 350 adet mahmuz yapıldı.Ayrıca yol yapımından etkilenen balıkçı barınakları yeniden düzenlenerek, kapasiteleri daha büyük olan 60 adet balıkçı barınağı ve çekek yeri inşa edildi.

Bazı şehir geçişlerinde hukuk mücadelesi de verilen Karadeniz Sahil Yolu, birkaç nokta haricinde tamamlanarak, resmi açılışa hazır hale getirildi.Karadeniz Sahil Yolu, Samsun'dan Sarp'a kadar 6 il, 63 ilçe, 17 bucak merkezi, 9 liman, 2 havaalanı ve sahil boyunca kesintisiz devam eden sayısız küçük yerleşim birimine hizmet verecek.Yolun yapılmasıyla, yerleşimin yüzde 80'i sahil şeridinde yer alan Karadeniz bölgesindeki şehir geçişlerinde, şehirler arası trafik ile şehir içi trafiğin tecrit edilmesi sonucu sinyalizasyon sistemisin devre dışı kalmasıyla, taşıt işletme giderlerinden tasarruf edileceği belirtiliyor.
Karadeniz Sahil Yolunun, seyahat süresinin kısaltması, trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan ölüm, yaralanma ve maddi hasarları azaltacağı öngörülerek, maddi kayıpları büyük oranda azaltacağı ifade ediliyor.
Yol güzergahında kigeometrik ve üstyapı standardının yükselmesi, kesintisiz trafik akışı sağlayan çevre yollarının yapılarak mevcut Karadeniz Sahil Yolu'nun bölünmüş yol haline getirilmesi ile ülke ekonomisine 2007 yılı vergisiz fiyatlarıyla yıllık toplam 552 milyon 299 bin 112 YTL katkı sağlanacağı bildiriliyor

BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI ÖZAK

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ulusal ve uluslararası ekonomik ve ticari ilişkilerin, ancak taşımacılık sayesinde gerçekleşebileceğini söyledi.
Özak, bu kapsamda, ülkemiz ile Karadeniz'e komşu ülkeler arasındaki taşımacılık faaliyetlerine makro açıdan bakıldığında, geçmişte tüm taşımaların deniz yolu ile çok az miktarda da demiryolu ile yapıldığının görüldüğünü ifade ederek, Sarp Sınır Kapısı'nın açılmasıyla, bölge ülkelerinin Türkiye ile yaptığı ekonomik ve ticari ilişkilerin artması sonucu, kara, deniz hava ve demiryolu taşımacılığının kapasite ve altyapısının yeterli hale getirilmesinin zorunluluk arz ettiğini kaydetti.

'DOĞAL VE TARİHİ DOKUNUN KORUNMASINI ÖZEL GÖSTERİLDİ'

Bakan Özak, Karadeniz Sahil Yolu ile yöre halkının ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını da karşılayacak ulaşım hizmeti sunmanın amaçlandığını belirterek, 'Aynı zamanda bölgenin arazi yapısı ve yol yapım maliyetlerinin elverdiği ölçüde doğal ve tarihi dokunun da korunmasına özen gösterilmiştir' dedi.Karadeniz'i dünyaya, dünyayı da Karadeniz'e bağlayan sahil yolunun birçok
hizmeti bölgeye taşıyacağını ifade eden Bakan Özak, şunları kaydetti:
'Bu eşsiz güzellikler beldesini tüm insanlığa sunan ve Karadenizliyi dünyaya, dünyayı da Karadeniz'e ulaştıran Karadeniz Sahil Yolu, Karadeniz Bölgesi'nin ülkemizin diğer yörelere bağlayarak, ülke içi ulaşımı sağladığı gibi ülkemizi Kafkas ülkelerine, Türk cumhuriyetlerine, Rusya Cumhuriyeti'ne ve Orta ve Güney Asya ülkelerine bağlayan önemli bir ulaşım arterimiz olup, aynı zamanda bu ülkelerinde Avrupa'ya açılan en önemli bağlantısıdır.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious