200 yıllık gelenek tarihe karıştı

200 yıllık gelenek tarihe karıştı.16864
  • Giriş : 18.06.2009 / 21:13:00

Balıkesir'in Havran ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Çakmak köyünde 200 yıldır elle yıkanan çamaşır geleneğini kaymakam değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçeye bağlı Çakmak köyünde, evlerinde su olmadığı için 200 yıldır köy meydanındaki yunak başında kazan kaynatıp, çamaşır yıkamak zorunda kalan köylü kadınlara Kaymakam Fatih Genel sahip çıkarak, 3 çamaşır makineli modern bir 'Halka açık Köy Çamaşırhanesi' yaptı. 25 kilometre uzaklıktaki 100 haneli, 430 kişinin yaşadığı Çakmak köyü meydanında 200 yıldan bugüne kadar yunak başında kadınların toplu çamaşır yıkamalarına 'Halka açık Çamaşırhane' projesi ile son veren Havran Kaymakamı Fatih Genel, şunları söyledi:

"Köy meydanında bulunan eski bir ahır gibi bir binayı restore ettik. Çakmak köyü kadınları eskiden çamaşırlarını köy meydanında bulunan ve yunak adı verilen çeşme başında odun ateşi ile sıcak su kazanı kaynatarak sıra ile su buldukça 'Tahta tokaç ve kalıp sabun' ile yıkamaya çalışıyorlardı. Şimdi hizmete giren halka açık modern çamaşırhane, 5 tonluk su deposu, 3 çamaşır makinesi ile binanın tüm yenileme maliyetleri sadece 15 bin TL tuttu. Eski çamaşırhane tarihe karışırken modern çamaşırhaneyi hizmete soktuk. 70 metrekare kapalı alanın, 20 metrekaresi 3 çamaşır makinesi bulunan çamaşırhane, geri kalan 50 metrekaresi de sosyal tesis ve kütüphane olarak yapıldı. Burada kadınlarımızın yararlanacağı, çeşitli sosyal aktiviteler yapılacak. Oturma gruplarının yer aldığı modern çamaşırhanenin bu bölümünde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ahşap boyama, takı tasarımı, dikiş nakış, okuma yazma kursları da açılacak Ayrıca, yapılacak su deposu ile ciddi anlamda su tasarrufu da sağlanmış olacak. Çok kısa sürede tamamlama hedefindeyiz. Başarılı olursa diğer köylerimizde de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bu uygulama Türkiye'ye örnek olacak."

Çakmak köyüne modern çamaşırhane yapımının yanı sıra köy meydanına kilitli taş döşendiğini ve köy meydanında gül bahçesi yaptıklarını ifade eden Kaymakam Genel, Çakmak köyüne hayırlı olmasını diledi. Modern çamaşırhanede sıra beklerken köy kadınlarının, çaylarını içip, ya da kitap okuyarak çamaşırlarını yıkayabileceklerini belirten Çakmak Köyü Muhtarı İbrahim Doğancı da şimdi tek sorunlarının köylerine su getirmek olduğunu söyledi. Doğancı, köylerine modern bir çamaşırhane kazandıran Havran Kaymakam Fatih Genel'e Çakmak köylüleri adına teşekkür etti.

Zor şartlarda yunak başında yıllarca çamaşır yıkamaya çalışan köy kadınları, bundan sonra çamaşır makinesinde çamaşırlarını gönül rahatlığıyla yıkamanın sevincini yaşarken, ilk kez çamaşır makinesi ile karşılaşan bazı köylü kadınları evlerinde çamaşır makinesi bulunan köy imamının eşinden yardım almaya çalıştılar. Öte yandan, köy meydanındaki çamaşırhane önünde sevinçten harmandalı oynayan 86 yaşındaki Ali Saka, "Ben fincanın içinde döne döne harman dalı oynarım. Bugün en mutlu günümüz ben oynamayım da kimler oynasın." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*