2000 yıllık mezar odası

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Samsun'da Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen 2 bölümlü bir mezar odası bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir ilköğretim okulu öğretmenin başvurusu üzerine, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi yetkilileri tarafından Hacı İsmail Mahallesi'ndeki bir alanda ön araştırma yapıldı.
Araştırmada, Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen M.Ö. 1. yüzyıldan kalma 2 bölümlü bir mezar odasına rastlandı. Koridor uzunluğu yaklaşık 25 metre olduğu tahmin edilen mezar odasında herhangi bir buluntuya rastlanmazken, söz konusu mekanın, antik çağda soyulduğu belirtildi.
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi görevlisi arkeolog Emine Yılmaz, pazartesi gününden itibaren mezar odasında arkeolojik çalışma başlatacaklarını ifade ederek, söz konusu mezar odasının daha önce Samsun'un çeşitli bölgelerinde ortaya çıkarılan mezar odalarından farklı olduğunu söyledi.
Yılmaz, yapılacak çalışmaların ardından buluntuyla ilgili kesin tarihleme yapılabileceğini belirterek, şunları söyledi:
''Antik çağda soyulduğu anlaşılan ve halen boş olan mezar odalarında başlatacağımız çalışmalar sonrasında ortaya bazı buluntuların çıkarılacağını tahmin ediyoruz. Bu bölgede ilk kez bu kadar uzun bir koridora sahip mezar odasına rastlandı.''
Yılmaz, 6 kişilik olduğu anlaşılan mezar odasının, kral ya da zamanın önde gelen birine ait olabileceğini de ifade etti.
Samsun'da 1995 yılında bir yol çalışması sırasında ortaya çıkarılan mezar odasında ''Amisos Hazinesi'' olarak bilinen ve çok sayıda altın eserden oluşan buluntulara rastlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious