'2001 krizi, bizi 2008'den kurtardı'

'2001 krizi, bizi 2008'den kurtardı'.9811
  • Giriş : 22.10.2008 / 15:09:00

Hisarcıklıoğlu: "Aldığımız tedbirler sonucu bugün uluslararası krize en sağlam vaziyette giriyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyayı saran küresel ekonomik krizle ilgili olarak, "2001 krizi, bizi 2008'den kurtardı" dedi.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından düzenlenen Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) ile Kredi Garanti Fonu şubelerinin açılışına katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada, küresel mali krizle ilgili düşüncelerini aktardı. ABD'de başlayan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan krizin küreselleşmenin bir etkisi olduğunu savunan Hisarcıklıoğlu, ABD'de başlayan kasırganın tüm dünyayı etkilediğini ancak krize karşı Türkiye'nin sağlam girdiğini öne sürdü. Hısarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2001 krizi bizim için ders oldu. 2001 krizi sonrasında aldığımız tedbirleri, onlar yeni düşünmeye başladı.2001'de Türkiye'de 22 banka yok oldu, buharlaştı. Şimdi onlarında aynı şey başına geldi. Bizim aldığımız tedbirler sonucu bugün biz bu uluslararası krize en sağlam vaziyette giriyoruz. Bize bir şey olur mu? Diye kendimize soruyoruz. Bizim kültürümüzde güzel bir söz var; 'Neyi umarsan onu bulursun, iyi bekle iyi gör, kötüyü bekle kötüyü gör' deriz ya da 'hayır konuş' deriz. Ancak biz pembe bir rüya aleminde hissedip yaşamak değil, tedbiri elden bırakmayacağız. İnsan psikolojisini iyi yönetebilirsek, gelişmeler olumlu yöne gider, kötü yönetirsek, kötüye gider. Burada moral, motivasyon önemli. Bu dönemde en önemli hadise 70 milyonun davranış biçimi. Vatandaş panik yaparsa tedirginlik olursa, ticaretin akışı durur. İnsan vücudundaki en önemli şey kandır. Kan dolaşacak ki insan yaşasın. Kan dolaşımı durduğu zaman kalbin durma noktasıdır. Ekonominin kanı paradır. Para sirkülasyonunda tıkanma olursa o zaman kriz olur. Para dolaşımını etkileyen unsurlardan birisi bizlerin panik yapması. Panik yapmadan ihtiyatı elden çıkarmadan bu devreyi hayırlı neticeyle geçmemiz lazım."

Krizden en az zararla kurtulmak için de bazı önerilerde bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Özellikle yurt dışına mal satanların yeni pazarlara yönelmesi lazım. Mevcut 132 milyar dolarlık ihracatın geçen yıl yüzde 60'ını AB ülkelerine yapıyorduk. Geride kalan 8 ayda bu pazarda daralma olduğunu gördük. Bu ülkelere yapılan ihracatın oranı yüzde 49'lara indi. Krizin yoğun hissedildiği ülkelerde pazarda daralma var. Biz artık yeni ufaklara bakmamız lazım. Güney Amerika, Afrika Kıtası, Ortadoğu, Uzak Doğu Bizim ihmal ettiğimiz pazarlar. Bu pazarlara doğru hep beraber yöneleceğiz. Ayrıca borçlanma vadesiyle alacak vadesinin birbirleriyle uyumlu olması lazım. Alacağınız para cinsi neyse, borcunuzun para cinsi de aynı olması lazım. Gayri menkul fiyatlarında şirket değerlerinde değişmeler olabilir. Bunlara dikkat etmek lazım" dedi.

"BİZ ZENGİN OLMAK İSTİYORUZ"

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) hakkında da davetlileri bilgilendiren Hisarcıklıoğlu, 70 milyonluk Türkiye'de girişimci sayısının 1 milyon 300 binlerde olduğunu belirterek, amaçlarının girişimci sayısını artırmak olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Hedefimiz ülkemin zenginleşmesiyse genç girişimcilere ihtiyaç var. Ülke olarak girişimci sayımız yeterli değil. Odalar Birliği olarak gençlerin girişimci olmasını destekliyoruz. Ayrıca en büyük ihmal ettiğimiz ise kadın girişimciler. Odalar Birliği bünyesinde kadın girişimciler kurulu oluşturduk. Genç ve kadın girimcileri destekliyoruz. Biz zengin olmak istiyoruz. Hedefimiz cumhuriyetin 100'üncü yılında dünyanın 10. büyük ekonomisi olmak. Bu da girişimci sayısının artırılmasıyla olur. Bu ülkede 2,5 milyon resmi işsiz 2,5 milyon kişi de artık iş arama umudunu kaybetmiş. Her yıl da genç nüfus sayesinde 700 bin gence iş imkanı ortaya çıkarmamız lazım. Her yıl 700 bin genç geliyor. bunlara iş bulamazsak sosyal felaket ortaya çıkar. Bunun yolu girişimcilikten geçer. 2002 yılında Gaziantep, İzmir ve İzmit'te kurduğumuz ABİGEM'ler sayesinde 55 milyon Euro'luk katma değer sağladık. Şimdi de Erzurum'la birlikte 8 ilde daha ABİGEM kurduk" diye konuştu.

ETSO Başkanı Muammer Cindilli ise konuşmasında ekonomik krize dikkat çekti. Cindilli, "Yaşanan krize karşı gard alması gerekenlerin ortaya koyduğu söylemler krizi derinleştirmektedir. Zor durumlarda dik durabilmek çok önemlidir. Türkiye olarak böylesine bir ortamda birlik ve beraberlik içerisinde dik durabilmeliyiz. Dünya finans sistemi çökmektedir. Türkiye gelinen noktada güvenli bir liman olabilir. Böyle bir ortamda krizi tehditten çıkarıp fırsata dönüştürebiliriz" dedi.

Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz da konuşmasında 2008 yılında 60 milyon YTL sermayeye sahip fonun, teminat sıkıntısı yaşayan herkese kredi imkanı sağlayabileceğini ifade etti. Yavuz, 10. şubelerini Erzurum'da açtıklarını ve kısa süre içerisinde büyük ilgi gördüklerini bildirdi.

Erzurum Valisi Sami Bulut da, Kredi Garanti Fonu Erzurum Şubesi ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi'nin Erzurum ekonomisine büyük katkı sağlayacağına, yeni ufuklar açacağına inandığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından ETSO binasında bulunan Kredi Garanti Fonu Erzurum Şubesi ile Yukarı Mumcu Caddesi'ndeki Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi hizmete açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*