2003'te serbest bırakılan terörist tekrar tutuklandı

2003'te serbest bırakılan terörist tekrar tutuklandı.11361
  • Giriş : 05.06.2008 / 14:27:00

Brüksel, 17 yıl hapis yattıktan sonra 2003 yılında serbest bırakılan teröristi tekrar tutukladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Brüksel Savcılığı, 1985 yılında tutuklanan, 17 yıl hapis yattıktan sonra 2003 yılında koşullu olarak serbest bırakılan Belçikalı terörist Pierre Carette’in tekrar tutuklandığını açıkladı.

Belçika’da, 80’li yıllarda terör eylemlerinde bulunan Savaşan Komünistler Hücresi (CCC) isimli terör örgütünün başı olan Carette’in "koşullu tahliye" gereklerine uymadığı bildirildi. Savcılık, hangi koşullara uyulmadığı konusunda ayrıntılı bilgi vermeyeceğini duyurdu.

Belçika’nın çeşitli bölgelerinde, 1984 ve 1985 yıllarında 30’dan fazla terör eyleminde bulunan CCC militanlarından dördü, 16 Aralık 1985’te "kızarmış patates yerken" yakalanarak tutuklanmışlar ve 1988’de Ağır Ceza Mahkemesinde halk jürisi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Aşırı sol görüşlü militanlar, bombalı saldırılarında, eylem bölgesinde ikaz mesajları bırakarak insan ölümünü engellemeyi öngörüyorlardı. Bununla birlikte, 1 Mayıs 1985’te Brüksel’deki bir sabotaj sırasında iki itfaiye görevlisinin ölümüne yol açmışlardı.

NATO tesislerine, bankalara ve ABD şirketlerinin temsilciliklerine de saldırılar düzenleyen CCC örgütünün üyelerinden Pascale Vandegeerde, Didier Chevolet ve Patrick Hiemelers, 2000’de tahliye edilmişlerdi.

Pierre Carette, bulunduğu hapishaneden Flaman televizyonu VRT’nin bir programına telefonla bağlanarak "özel demeç" vermişti. Carette, yaptığı açıklamada, "Komünist ilkelere bağlılığının sürdüğünü ve hapishaneden çıktığı takdirde mücadeleye devam edeceğini" söylemişti. Carette’in Asala, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle bağlantıları olduğu biliniyor. Carette’in otomobili, 27 Mayıs 1982’de, Brüksel-Paris oto yolu üzerinde kaza geçirmişti. Fransız terör örgütü Doğrudan Eylem’in (Action Directe) üyesi Nathalie Meniogon’un o araçta bulunduğu belirlenmiş, araçta ayrıca Pierre Carette’in sahibi olduğu matbaada basılan Arapça ve Türkçe "komünist belgeler" ele geçirilmişti. O dönemde, örgütler ve olaylar arasında bağlantı kuramayan Belçika polisi, Pierre Carette’in "terörist" olduğunu, iki yıl sonra, CCC eylemlerinin başlamasıyla fark etmişti.

Belçika’da mahkumlar, mahkum edildikleri hapis cezasının üçte birini tamamladıktan sonra erken tahliye isteyebiliyor. Müebbet hapis mahkumları ise 12 ila 15 yıl sonra tahliye talebinde bulunabiliyor. Özel bir komisyon, mahkumların durumlarını değerlendirerek taleplerini karara bağlıyor.

Carette’in bir matbaada iş ve oturacak ev bulduğu, bu şekilde tahliye koşullarının yerine getirildiği belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious