2006 'Amerika yılı'

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, ABD ile Türkiye arasındaki ticaretin artması için sık sık ziyaretlerde bulunacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006'yı "Amerika yılı" ilan ettiklerinin altını çizen Tüzmen, "Komşu ülkelerle ticaretimiz 3 - 4 yıl öncesine göre çok büyük artış gösterdi. Bunun yolu, sık sık komşularımızı ziyaret ederek, ilişkilerimizi sıcak tutmaktan geçiyor. Şimdi ABD'ye 5 milyar dolar olan ihracatımızı katlamak için sık sık Amerika'ya geleceğiz" dedi.

Temaslarda bulunmak üzere New York'ta olan Kürşat Tüzmen, Baruch College'da "Milletler Arasında İlişkilerin Artmasında Ticaretin Rolü" başlıklı bir konuşma yaptı. Okul öğretim üyeleri ve doktora öğrencilerinin de katıldığı programda konuşan Tüzmen, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları anlatarak, yatırım yapmak için uygun koşullar taşıdığını vurguladı. Ekonomik istikrarın sağlandığının altını çizen Tüzmen, "4 yıl önce 450 milyon dolar seviyesindeki dış yatırım, geçtiğimiz yıl 8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülkenin ekonomik durumunun yanında sağladığımız kolaylıklar, artık Türkiye'yi yabancı yatırımcılar için çok cazip hale getirdi" dedi.

Tüzmen, Türkiye'nin AB üyeliğinin "medeniyetler çatışması" iddialarını çürütecek en güzel gelişme olacağını kaydetti. Soruları da cevaplandıran Tüzmen, Avrupa'da satılan her iki televizyondan birinin Türk malı olduğunun altını çizerek, "Türkiye, elektronik, beyaz eşya ve otomotiv gibi alanlarda Avrupa'da söz sahibi hale geldi. AB ile müzakereler çerçevesinde kanunlar ve yönetmelikler de AB ile uyumlu hale getirildi. Yani Türkiye'de yatırım yapacak yabancı girişimciler, AB standartlarında karşılanacak." dedi.

ABD'nin birçok eyaletinin Türkiye'nin dış ticaretinden daha fazla ihracat yaptığına dikkat çeken Tüzmen, "Bu ABD'ye ticaretin geliştirilmesi anlamında düzenlediğimiz ilk seyahat. Daha Amerika'ya çok geleceğiz. Özellikle tek tek eyaletleri ziyaret ederek, ticaret yapmanın yollarına bakacağız. Hem Türk mallarını Amerika'da satmak, hem de yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek için çabalayacağız" dedi. İran, Irak ve Suriye gibi komşu ülkelere sık sık giderek, ticaret hacminin 3 - 4 yıl içinde kat kat artmasını sağladıklarını belirten Tüzmen, ABD ile de aynı yolu izleyeceklerini ifade etti. Tüzmen, "Ülkemizin ihracatını artırmak için daha Amerika'ya çok geleceğiz" diye konuştu.

Bakan Tüzmen, daha sonra Hey Tekstil tarafından Buckler için üretilen kolleksiyonun sergilendiği defileyi izledi. Erkek giyim konusunda bir hayli tanınmış bir firma olan Buckler'in defilesinde 2007 ilkhabar - yaz kreasyonları sergilendi. Bakan Tüzmen defileden sonra, Columbia Üniversitesi'nde "Serbest ticaretten, serbest ve eşit ticarete: Acaba sonraki?" başlıklı bir konuşma yaptı. Tüzmen, salı günü çeşitli yayın organlarına röportajlar verecek, ayrıca, New York Borsası'nı ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious