2006 Dünya İnsan Hakları Raporu

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum Der), "2006 İnsan Hakları Raporu"nu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mazlum Der, "2006 Dünya İnsan Hakları Raporu"nu İstanbul Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 22 kişi tarafından hazırlandığı açıklanan raporun 75 ülke ve dünyanın sorunlu altı bölgesini kapsadığı belirtildi.

Rapor hakkında bilgi veren Mazlum Der İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ercan, özellikle ABD'de yaşanan 11 Eylül saldırılarının ardından batıda büyük bir güvenlik sendromu yaşandığını söyledi. ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından ülkede etnik ve mezhep çatışmalarının yaşanmasıyla birlikte insan hakları ihlallerinin üzücü boyutlara ulaştığını dile getiren Ercan, 11 Eylül sonrası Avrupa ve ABD halkının psikolojik baskı altında kaldığını, müslümanların da yükselen İslamafobi nedeniyle olumsuz etkilendiğini vurguladı.

Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya'daki zengin doğal kaynaklar ve enerji havzaları nedeniyle batılı devletlerin bu bölgelerdeki ülkeleri istikrarsızlaştırarak kaynakları egemenliği altına aldığına dikkat çeken Ercan, özellikle Afrika'daki kabilelere silah satan batılı firmaların çatışmaları körüklediğini aktardı.

Tükiye'deki insan hakları ihlallerinin de değerlendirildiği raporda, Türkiye'de geçmiş yıllara oranla önemli iyileşmeler sağlandığı belirtildi. İyileşmelerin sınırlı kaldığını söyleyen Mustafa Ercan, Türkiye'deki en önemli insan hakları ihlallerinin yaşam hakkına karşı ihlaller, töre cinayetleri, işkence ve ifade özgürlüğü alanlarında görüldüğünü ifade etti. Başörtüsü sorununun devam ettiğini vurgulayan Ercan, bu sorunun insanlara kanıksatılarak sorun yokmuş gibi gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Ercan, ifade özgürlüğü konusunda iyileşmelerin olmasına rağmen 301. Madde nedeniyle bu iyileşmenin gölgelendiğinin altını çizdi. Ercan, bu madde nedeniyle Orhan Pamuk, Elif Şafak ve Hrant Dink gibi isimlerin yargılanmasının kamuoyunda büyük yankı uyandırdığını vurguladı.

Mustafa Ercan, Türkiye'de yaşanan darbelerin etkisini hala sürdürdüğünü aktararak, bunun insan hakları ihlallerinin devam etmesine neden olduğunu bildirdi.

Basın mensuplarına raporun hazırlanışı konusunda bilgi veren Ayşe Demirezen de, raporu hazırlamak için bir çok ülkeye ziyarette bulunduklarını, iç ve dış haber kaynaklarını tarandıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious