'2006 yazılım sektörlerinin kayıp yılı'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

KOBİ Danışmanları Derneği (KOBİDA) Başkanı Mehmet Önder, ekonominin kalkınma lokomotifi olan 'yazılım ve danışmanlık' sektörlerindeki kan kaybının, 2006 yılında da devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mehmet Önder, Ülke olarak daha işin başında olduğumuz dikkate alındığında, yazılım ve danışmanlık sektörlerinin 2006 yılında yüzde 200 büyüme göstermesi gerekirdi. Oysa, hem yazılım hem de danışmanlık sektörleri yerinde saydı." dedi.

Yazılım ve Danışmanlık sektörlerinin 2006 yılında yüzde 200 büyüme gösteriyor olması gerektiği halde, yerinde saydığını anlatan KOBİDA Başkanı Mehmet Önder, "Bilgi çağındayız. Şirketlerin, sektörlerin ve ülkelerin; dünyayla rekabet edebilmesi için bilgi ve bilgi sistemlerine yatırım yapmaları şart. Ülke olarak daha işin başında olduğumuz dikkate alındığında, yazılım ve danışmanlık sektörlerinin 2006 yılında yüzde 200 büyüme göstermesi gerekirdi. Oysa, hem yazılım hem de danışmanlık sektörleri yerinde saydı. 2006 yılı yazılım ve danışmanlık sektörlerinde kayıp bir yıl oldu" dedi.

"YAZILIM AR-GE'SİNE YAPILACAK 1 LİRA YATIRIM, 30 LİRA OLARAK GERİ DÖNER"

Yazılım ve danışmanlık firmalarının 2007 yılında atağa geçmesi gerektiğini vurgulayan KOBİDA Başkanı Mehmet Önder, "Dünyayla rekabet etmenin yolu, bilgi ve bilgi sistemlerine yatırım yapmaktan geçiyor. Eğer, ülkemizin gelecekte rekabet edeceği sektörler arasında; yazılım, turizm, ilaç sanayi gibi sektörler yer alıyorsa, sektörel stratejilerin biran önce oluşturulması önemli. Eğer, 3 yıl içerisinde yazılım Ar-Ge'sine yatırım yapılmazsa, 2010 yılında 'yazılım trenini' kaçırmış olacağız" diye konuştu.

Yazılım sektörünün, turizm sektöründen sonra ikinci 'bacasız sanayi' olacak altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Mehmet Önder, yazılım sektörüne yapılacak her 1 liralık yatırımın, 30 lira olarak geri döneceğini dile getirdi. Mehmet Önder, biran önce kamu, yerel yönetim, sivil toplum örgütleri ve özel sektörün işbirliği yaparak, yazılımda uyuyan devi uyandırması gerektiğini belirtti.

"2 YIL İÇİNDE 10 BİN YETİŞMİŞ BİLİŞİM MÜHENDİSLERİ VE UZMANLARA İHTİYAÇ OLACAK"

Türk yazılım sektörünün ayağa kalması için kamu projeleri tarafından desteklenmesi gerektiğini dile getiren Mehmet Önder, "Yerli yazılım firmalarının ayağa kalkması için desteğe ihtiyacı var. Aynı zamanda yurtdışına açılan Türk özel sektörü de, yerli yazılım firmalarını tercih ederlerse, yazılım sektörünün uluslararası boyuta taşınmasına büyük katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde, yazılım mühendisliği, donanım destek mühendisliği, bilgi sistem mühendisliği gibi alanlarda 10 bin yetişmiş ek insan kaynağına ihtiyacın olacağını belirten Önder, özellikle yurtdışına açılan işletmelerin bilgi ve bilgi sistemlerine yatırım yapmanın bir zorunluluk olduğunu gördüklerini söyledi.

"YAZILIM VE DANIŞMANLIK EVLERİ YENİDEN YAPILANMALIDIR"

Türkiye'de, çalışan sayısı 50'nin üzerinde olan 20'nin üzerinde yazılım ve danışmanlık firması olduğunu kaydeden Mehmet Önder, çalışan sayısı ortalama 5 kişi olan 200'ün üzerinde yazılım ve danışmanlık firmasının bulunduğu söyledi. Yazılım ve danışmanlık firmalarının yeniden yapılanarak, bazı önemli projelerde güç birliği yapmasının önemine değinen Mehmet Önder, böylece yurtiçi ve yurtdışında büyük projelere imza atılabileceğini anlattı. Gelişmeler paralelinde yeni yazılımlara olan talebin artacağını anlatan Mehmet Önder, yakın gelecekte, eğitim sektörü, bilgisayar oyunları sektörü, kamu, savunma sanayi, sanayi makineleri, iletişim teknolojileri gibi birçok alanda yeni yazılımlara ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious