2006 yılında 55 bin ton çikolata üretecekler!

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Avrupa'nın en büyük çikolota fabrikası Şölen Çikolota, 2006 yılında üretim hedefini 55 bin ton olarak koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AISEC Gaziantep Üniversitesi Kariyer Günleri'nin 4'üncüsü büyük ilgi gördü. Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Konferans Salonu'nda yapılan organizasyonda iş dünyası ile üniversiteli öğrenciler biraraya geldi.

2005 yılında 'Ekonominin Şeref Kürsüsü Araştırması'nda yılın işadamı seçilen Şölen Çikolota'nın Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, üniversiteli öğrencilere başarısının nedenlerini anlattı. İş hayatındaki deneyimleri öğrenciler ile paylaşan Çoban, öğrencilerden gelen soruları da cevapladı.

"Başarının sırrı yok" diyen başarılı işadamı Çoban, "Çok çalışmak var. İşine saygı duymak, iş ile dalga geçmemek lazım. Özellikle eğitim çok önemli. İnsana yaşam boyu şart olan eğitimdir. Hedefler de çok önemli. Uzun vadeli hedefler konulmalı ki çalışma fırsatını olsun" diye konuştu.

Avrupa'nın en büyük çikolota fabrikası olduklarını, günlük 360 ton ürün ürettiklerini ve Türkiye'nin en büyük 500 firması arasında bulunduklarını hatırlatan Çoban, Türkiye'de 40 bini aşkın satış noktaları bulunduğunu kaydetti. İmalatın yüzde 70'ini ihracata, yüzde 30'unu ise iç piyasaya verdiklerini belirten Çoban, Avrupa'da ihracat yapmadıkları ülke olmadığını bildirdi.

Dürüstlüğün bir meziyet olmadığını, her insanın zaten dürüst olması gerektiğini ifade eden Çoban, kurum olarak bu düstur ile hareket ettiklerini açıkladı. Çoban, "Dürüstlük eşittir sermaye. Zamanı çok iyi kullanıp kararsızlığa kapılmayacaksın. Gaziantep kurumsallaşmada yetersiz. Bu alanda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük kentlerden beyin transferi yapılıyor. Bana göre marka şirketlerden daha önemli. Marka olacaksınız ki piyasaya gireceksiniz" şeklinde konuştu.

2006 yılında cirolarını 200 milyon YTL'ye çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Çoban, teknolojik devirden korkmadıklarını ve ileriyi görerek yatırım yapmaya devam ettiklerini kaydetti. Başarılı olmak için bir finans kurumu kadar hayata hazır olduklarına işaret eden Çoban, "Biz bu alanda korkmuyoruz. Eğer korkarsanız başarılı olamazsınız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious