2006'da 123 Filistinli çocuk öldü

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF'in raporunda açıklandığına göre bu yıl içinde ölen Filistinli çocukların sayısı 2005 rakamlarını ikiye katlayarak 123 olarak açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ortadoğuda çatışmaların hiç durmadığı Filistin'de yaşayan çocuklar için bu yıl kötü bir yıl oldu. UNICEF'in raporlarına göre bu yıl Haziran-Kasım ayları arasında yaşanan şiddet ve gerginlikler çocuk ölümlerinin hızla artmasına neden oldu.

UNICEF sözcüsü Michael Bociurkiw'un açıklamasına göre yaşanan aşırı şiddet ve güvensizlik ortamı çocukların psikolojik gelişimlerini de etkiliyor, onlarda derin izler bırakıyor ve gelecek yıllarda acil psikolojik tedavi gerektirecek bozukluklara yol açıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında ABD, AB ve İsrail, Filistin Ulusal Yönetimi'ne mali boykot uygulamaya, fonları kesmeye ve doğrudan yardımları kısmaya başladıktan sonra çocuk haklarında büyük bir gerileme ortaya çıktığı açıklandı.

Filistin'de işgal altındaki topraklara uygulanan abluka, burada yaşayan insanların yiyecek ve hizmetlere ulaşımını engelleyerek insani ve finansal bir krize yol açtığı aynı raporda yer aldı.

İnsan hakları örgütleri ve BM Gazze Şeridi'nde yaşayan bir milyon Filistinli'nin yaşadığı zorluklara, ilaç ve yiyecek kıtlığına dikkat çekiyor.

UNICEF'in raporunda, Güncel veriler Filistin nüfusunun yüzde 60'tan fazlasının açlık sınırının altında yaşadığını ortaya koyuyor.

Altı aydan fazla süredir yaşanan ve İsrail işgalinin neden olduğu sürekli şiddet çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 300'den fazla Filistinli'nin ölümüne neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious