2006'da 131 terörist öldü

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Terör örgütü PKK, 2006 yılında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalardaki kayıplarını açıkladı. Örgüt, bir yılda 131 teröristin öldüğünü duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk-İran ortak operasyonlarının 12 olduğunu açıklayan örgüt, operasyonlarda toplam 419 temasının yaşandığını ifade etti.

20'si vagon olmak üzere toplam 73 aracı imha ettiğini iddia eden terör örgütü PKK, çatışmalarda 131 teröristin öldüğünü açıkladı. Ayrıca terör örgütü, İran askerleri tarafından kendilerine yönelik yapılan operasyonlarda da 5 teröristin öldüğünü bildirdi.

PKK'DAN DTP'Lİ TÜRK'E: MAYIN TARLAMIZ YOK

Öte yandan terör örgütü PKK, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk'ün, Türk devletinin adım atması halinde mayınların temizliği konusunda PKK'nın harekete geçebileceğini söylemesi üzerine yaptığı açıklamada mayın tarlalarının olmadığını savundu. DTP'li Türk'ün, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürt sorununun çözümünde tercihini demokratik sivil yöntemlerden yana kullanmaya başlaması halinde, örgüte 'Bölgeye döşediğin mayınları temizle ya da yerini söyle' çağrısı yaparız." açıklamasına örgütten cevap geldi.

Terör örgütü PKK, internet sitesinden yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi: "Son günlerde, HPG'den mayın tarlası haritalarının istenmesine dair haberler basına yansımıştır. Bilindiği üzere 18 Temmuz 2006 tarihinde, BM tarafından desteklenen Uluslararası Anti-personel Mayın Temizleme Örgütü ile imzalanan anlaşmada bu tür mayınları kullanmayacağımızı taahhüt etmiştik. Bize ait mayın tarlaları olmadığından, mayın tarlası haritaları da bulunmamaktadır. Basına yansıyan haberler nedeniyle bu hususu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Kürt sorununun çözümünde tercihini demokratik sivil yöntemlerden yana kullanmaya başlaması halinde, örgüte (PKK) 'Bölgeye döşediğin mayınları temizle ya da yerini söyle' çağrısı yaparız. Haritalandırılmış olmaması halinde ise her kim nereye mayın döşediyse onun çıkartılması için bildiklerini sivil güçlerle paylaşır. Mayınlar temizlenir. Biz de geçmişte döşenmiş mayınlar konusundaki duyarlılığımızı artırırız. Temizlenecek bölgenin yerinin belirlemesi çalışmalarımızı derinleştiririz." demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious