2006'da 60 kişiyi yıldırım çarptı

2006'da 60 kişiyi yıldırım çarptı.5723
  • Giriş : 27.05.2007 / 12:05:00

Doğu Anadolu Bölgesi'nde geçtiğimiz yıl içerisinde 60 kişinin yıldırım çarpmasına maruz kaldığı ve bunların çoğunun kırsal kesimde yaşayanlar olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elektropatoloji uzmanı Erzurum Numune Hastanesi doktorlarından Ali Kurt, yıldırım çarpmaları sonucu 2006 yılı içerisinde Doğu Anadolu Bölgesi'nde 60 vakanın meydana geldiğini açıkladı.

Dr. Kurt, yıldırım çarpması sonucu 45'i erkek, 15'i kadın yaralıdan 13'ünün yaşamını yitirdiğini belirtti.

Yıldırım çarpmalarına daha çok açık kırsalda yaşayanların muzdarip olduğunu ifade eden Kurt, bunların da çoğunluğunu hayvan otlatan çobanların oluşturduğunu vurguladı.

Yıldırım çarpmalarına karşı vatandaşların yağışlı ve gök gürültülü havalarda telefon konuşmalarından kaçınmalarını, uzun metal cisimlere tutunmaktan kaçınmalarını isteyen Dr. Kurt, "Her yıl çok sayıda vatandaşımızı yıldırım çarpması sonucu kaybediyoruz ya da ağır yaralanmalar sonucu sakat kalabiliyor. 2006 yılında bölgemizde 60 kişiye yıldırım çarpmış ve bunlardan 13'ü yaşamını yitirken, geriye kalanın vücudunda ise ağır yanıklar ve buna bağlı sakatlıklar meydana gelmiştir. Yıldırım çarpmasından sakınmak için eğer kapalı mekanlarda iseniz, pencere, kapı ve elektrikli aletlerden, başta cep telefonu olmak üzere telefonlardan uzak durulmalı. Dışarıda iseniz eğer, arabanız varsa içerisine girin, asla bir ağacın altına sığınmayın, çevreden daha yüksek bir yerde durmayın. Bisiklet, gibi metal objelerden uzuk durun. Asla yere uzanmayın ve ellerinizi yere değdirmeyin" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious