'2006'da seçim gerektirecek bir durum yok'

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Dünya Odalar Federasyonu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu ve Balıkesir Sanayi Odası (BSO) Başkanı Rona Yırcalı, iş âlemi olarak bu yıl erken seçim istemediklerini ve seçim gerektiren bir durum da olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu'nun da katıldığı BSO'nun olağan meclis toplantısında konuşan Yırcalı, son bir ayda döviz ve faizlerin yükseldiğini ve borsanın düştüğünü kaydetti. Faizlerin bir ayda 14.5'ten 16.5 seviyesine çıktığını ve bunun olumsuz etkilerinin ilerleyen günlerde görüleceğini belirten Yırcalı, şirketlerin aldığı krediler, devletin aldığı krediler ve Hazine bonosuyla devlet tahvili gibi kamu kâğıtlarının faizlerinde yükselmenin sıkıntı oluşturacağını ve borçlanmayı arttıracağını anlattı. Doların 1.55 YTL ve avronun 1.95 YTL seviyesine çıkmasının ihracatçıya biraz faydası olmasına rağmen petrol ve diğer zamlarla sanayicinin girdilerine olumsuz yansıyacağını dile getiren Yırcalı, dövizdeki yükselişin ihracatçıya en çok iki ay rahatlık sağlayabileceğini, bunun da daha sonra gelecek zamlarla acısının çıkarılacağını iddia etti. Yırcalı, sanayicilerin beklentisinin doların 1.45 ile 1.50 YTL, faizin yüzde 15 seviyesine gelmesi olduğunu söyledi. Ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen telaş edilecek bir durum olmadığını aktaran BSO Başkanı Rona Yırcalı, "Danıştay'a yapılan saldırı ve benzer üzücü olaylar geçmiş yıllarda yaşansaydı ekonomiye yıkıcı etkileri daha fazla olurdu. Kırılganlık devam etmekle beraber daha sağlam ayaklar üzerindeyiz." dedi.

Hükümetin ekonomide sağladığı faydalara rağmen bunların geniş kitlelere ulaşmadığını ifade eden Yırcalı, bundan sonra da seçim süreci gibi olaylarla yansıyacağını ümit etmediğini anlattı. "2006'da seçim olmamasını arzu ediyoruz, olmasını gerektirecek bir gösterge de yok. Erken seçim hükümetin kararıdır ancak zaten senenin yarısını bitirdik. Bundan sonra da böyle bir karar alınacağını zannetmiyorum." diyen Yırcalı, her şeye rağmen gerek üreticinin gerek esnafın sıkıntılarını giderecek tedbirler gerektiğini vurguladı. İşsizliğe de dikkat çeken Rona Yırcalı, geçen yıl yüzde 10.5 olan işsizlik oranının bu yıl yüzde 11.5'e çıktığını hatırlattı. Gençlerin işsizlik oranının ise yüzde 20-22 seviyesinde olduğunu belirten Yırcalı, bunun ileriye dönük önemli bir problem olduğunu vurguladı. Faizlerin yükselmesinin işsizliği bitirecek yatırımları desteklemek yerine kösteklediğini aktaran Yırcalı, bu açıdan öncelikle faizlerin düşük seviyelere inmesinin ülke açısından önemli olduğunu söyledi. Yırcalı, hafta sonu yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği genel kurulunda parti liderlerinin beraber fotoğraf çektirmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

ABD'nin Bulgaristan'da iki ve Azerbaycan'da bir üs sahibi olduğunu hatırlatan Rona Yırcalı, bu üslerle Türkiye'yi bypass ederek Karadeniz üzerinde kendisine bir köprü kurdurmasının endişe verici olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious