2006'nın en büyük yalanı!

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

2006 yılı sonuna yaklaşırken prestijli Newsweek dergisi, Bush yönetiminin bu yılda söylediği en büyük yalanlarını okuyucuları için derledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Newsweek dergisi, Bush yönetimince “2006 yılında söylenen en büyük yalanlarıönı okuyucularına hatırlattığı haberinde yönetiminin aldatmacalarının yanı sıra, medyayı yanlış yönlendirmesi sonucunda medya tarafından gözardı edilen bazı önemli gerçeklere de dikkat çekildi. Dergiye göre, Bush Yönetiminin yılın en büyük yalanları şöyle:
-“Kesinlikle kazanıyoruz" Bush, 25 Ekim’de bir gazetecinin sorusunu üzerine Irak savaşının kazanıldığını çok kesin bir ifade ile dile getirdi.
-“Sonuna kadar burada" Bush, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’i, büyük bir destek vererek yönetiminin son gününe kadar görev yapacağını söylemesinin birkaç gün sonra görevinden aldı.
-“Cumhuriyetçilerin seçimi kaybedeceği yalan" Bush’un danışmanı Karl Rove, ABD’deki ara seçim öncesi cumhuriyetçilerin yenilgiye uğrayacağını gösteren tüm kamuoyu yoklamalarının yanlış olduğunu öne sürdü.

GÖZARDI EDİLEN OLAYLAR
Newsweek haberinde ayrıca, yönetimin çizgisine ters düştüğü için uzun bir süre medya tarafından gözardı edilen bazı olaylara da dikkat çekti:
-Irak’ta sivil ölüler. Bush Yönetiminin Irak’ta “50 bin sivil ölü" projeksisyonları yayınladı, oysa Baltimore’deki John Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu’nca bir doktor ekibine yaptırılan araştırma, Irak’ta ölüm sayısının 650 bine ulaştığını gösteriyordu ancak resmi projeksiyonlarından çok uzak olan bu çalışmaya medya ilgisiz kaldı.
-Irak’taki özel şirketler. Yönetimce özel şirketlerle yapılan sözleşmelerin kapsamında Irak’ta 100 bin kadar kişi, görev yapıyor. Bunların sayıları, ülkedeki 140 bin Amerikan askeri sayısına yaklaşıyor. Bu kişiler, tutukluları sorgulamaktan askerler için yemek pişirmeye kadar daha önce askerlerce yapılan birçok görev yerine getiriyor.
-Gizli sorgu yerleri. 11 Eylül saldırılarının ardından kurulan ve Bush Yönetimince varlığının ancak geçtiğimiz son baharda kabul edilen “gizli işkence cezaevleri." Dergi, bu gizli cezaevleri ABD’nin dünyadaki prestijinin yıkılmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious