2007, ekonomi için "kayıp bir yıl" oldu!

2007, ekonomi için
  • Giriş : 29.12.2007 / 13:01:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, 2007 yılı başında 100 milyar dolarlık bir ihracat taahhüdüyle yola çıktıklarını anımsatırken, yılı hedefin üzerinde, '107 milyar dolar' civarında ihracatla kapatacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimler nedeniyle üretim ve ihracatın siyasetin gölgesinde kaldığı 2007'nin, ekonomi için "kayıp bir yıl" olduğunu söyledi.

Bunun ağır bedelini ödemenin üretici kesime düştüğünü, sıkıntıların üzerinin örtüldüğünü, görmezlikten gelindiğini ya da görülemediğini ifade eden Satıcı, şöyle konuştu:

"Sonuçta 2007 üreticilerimiz, ihracatçılarımız için rekorlarla dolu bir yıl olmasına rağmen karlılık açısından çok zor, sıkıntılı bir yıl oldu. Biz maalesef 2007 yılında da 2006, 2005, 2004 ve 2003'te olduğu gibi rekorlarımızla övünebildik, ancak karlılığımızla övünemedik. İsterdik ki 2007 yılında sadece rekorlarımızla değil 3, 6 aylık ya da 1 yıllık açıkladığımız bilançolarda yüksek kar rakamlarını kamuoyuna duyuralım. Çünkü gerçek zenginleşmenin, güçlenmenin, büyümenin ana yolu üretim ve ihracat. Buna olan inancımızla bu işleri zaten sürükleyip götürüyoruz. Biz er ya da geç Türkiye'nin aklını başına alacağını üretimle, ihracatla, sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirip Türk milletini zenginleştirme yolunda adımlarını bir üretici rasyonelliğiyle vizyonuyla gerçekleştireceğini düşünüyorum."

Satıcı, Türkiye'nin ihracatta yine rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktığını, hatta hedeflerin aşıldığını vurgulayarak, "Biz, sene başında 100 milyar dolarlık bir ihracat taahhüdüyle yola çıktık. Yılı, hedefin üzerinde 107 milyar dolar civarında ihracatla kapatacağız. Biz her zaman olduğu gibi koyduğumuz hedefi, yukarıya doğru yüzde 3, 5, 7 civarında artırarak pozitif yönde tamamlıyoruz. Herkesin de koyduğu hedefleri tutturulabilir biçimde koyması, koyduğu hedeflerle üreticilere artık bedel ödetmemesini tavsiye ediyoruz"dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious