'2007 belirsizliklerle dolu'

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Ege BÖlgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, 2007 yılında “seçim ekonomisi” uygulanması durumunda bunun bedelinin ülke tarafından ağır ödendiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

EBSO'nun Aralık ayı Meclis toplantısının açılışında konuşan Tamer Taşkın, İzmir'den ihracatın 5.9 milyar dolar, Ege'den ihracatın 15 milyar dolara ulaştığını, bunun büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

2007 yılının son derece iyi yönetilmesi gerektiğini, bu yılın başarıyla atlatılabilmesinde toplumun tüm kesimine görev ve sorumluluklar düştüğünü belirten Taşkın, şunları söyledi:
“Bu konuda Hükümet'in ve Meclis'teki partilerin gerekli özeni göstermelerini bekliyorum. Toplumun tüm kesimleri, bu hassas noktaların bilinci içinde olmalı ve gerilim yaratmaktan, sağlanan istikrarı tehlikeye atacak eğilimlerden özenle kaçınmalıdır. Bugün baktığımız ve değerlendirdiğimiz zaman 2007'nin puslu ve belirsizliklerle dolu bir yıl olacağını görmekteyiz. Doğru ve düzgün kararların alınması, uygulamaların uygun süreçlerle işlemesi sağlanırsa bu yıl yine daha kolay bir yıl olabilir. Merkez Bankası sürecindeki gibi yanlış yönetilirse de zor bir yıl olur ve bedelini önce sanayiciler, dolaylı olarak çalışanlar ve tüm halk kesimi öder.”

Taşkın, cumhurbaşkanlığı seçimi için toplumsal uzlaşmaya Başbakan ve Hükümet'in dikkat edeceğine inandığını ifade ederek, “Cumhurbaşkanlığı ülkemizde bir uzlaşma ve uzlaştırma makamıdır. Bir kesimi değil, tüm ülkeyi temsil eder. Bu yüzden kararın içinde rolü olan herkesi tarafsızlığa ve Türkiye'deki herkesin mutlulukla kabul edeceği bir karara davet ediyoruz” dedi.

Daha sonra Meclis üyeleri söz alarak görüşlerini açıkladı.

Atıl Akkan, erken seçimin kimseye zararı olmayacağını, söyledi.

Jack Galiko, ithalata dayalı bir büyüme yaşandığını, YTL'nin çok değerli olduğunu, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Remzi Peköz de TOBB'un Hükümet'e yaklaşımı eleştirdi.

Hilmi Uğurtaş, organize sanayi bölgelerinin yönetiminin sanayicilere bırakılması gerektiği görüşünü dile getirdi.
Meclis üyelerinin eleştirilerini yanıtlayan Tamer Taşkın, belli kişilerin, belli amaçlarla, belli kelimeleri kullanarak TOBB'u eleştirdiğini söyledi.

TOBB'nin 364 odası 1 milyon 300 bin üyesi bulunduğunu ve Başkan Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun da saygın bir kişi olduğunu belirten Taşkın, Uğurtaş'ın da açıklamalarına anlam veremediğini, Oda olarak organize sanayi bölgelerinin arkasında olduklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious