2007 bütçesi ek vergi öngörüyor!

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, yaptığı yazılı açıklamad 2007 bütçesinin yeni vergiler getireceğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özyürek, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'de görüşülecek olan 2007 Bütçe Tasarısı'nı değerlendirdi. Büyümenin yüzde 5, enflasyonun yüzde 4 olarak öngörülmesine karşın vergi gelirlerinde 10.5 puan ek artış istendiğini belirten Özyürek, ''2007 bütçesi demek, yeni vergiler demektir'' dedi.

Bütçe tasarısında toplam ödeneklerin yüzde 17.5, faiz dışı giderlerin yüzde 18.7 oranında artırıldığını kaydeden Özyürek, vergi gelirlerinde orta vadeli mali planda yüzde 17.4 artış öngörülmüşken, 2007 Bütçe Tasarısı'nda toplam vergi gelirlerinin yüzde 19.7 artarak 158.2 milyar YTL'ye ulaşacağının hesaplandığını belirtti.

''AKP iktidarının bu bütçe ile kamu yatırımlarını dışladığını'' savunan Özyürek, yatırım harcamaları daha önce 13.3 milyar YTL olarak programlanmışken, bütçe tasarısında 1.2 milyar YTL aşağı çekildiğini, merkezi yönetim yatırımları 2002 yılında GSMH'nin yüzde 3.31'i iken 2007'de yüzde 2.05'e düşürüldüğünü anlattı. Hükümetin, Mart 2002'de kaldırılan ''hayat standardı'' esasını yeniden getirme hazırlığında olduğunu ileri süren Özyürek, şunları kaydetti:

''Hayat standardı esası ticari kazanç sahipleri ile serbest meslek erbabı için getirilen bir vergi güvenlik önlemidir. Beyan edilen kazanç, temel gösterge tutarından prensip olarak az olamayacaktır. Geçmişte vergi sistemimizde bu tür vergileme tekniklerinin yer almış olması çaresizlikten kaynaklanmıştır. Hayat standardı, ister kar etsin ister zarar, mükelleflerden maktu bir vergi alınmasını amaçlıyor. Hayat standardı esası uygulandığında gelir vergisi kelle vergisine dönüşüyor. '2007'de yeni vergi yok' diyen Maliye Bakanı, hayat standardı esasını getirerek, zarar eden mükelleflerden bile gelir vergisi almaya hazırlanıyor.'' Özyürek, CHP'nin, hükümetin bu girişimine karşı çıkacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious