2007 bütçesi TBMM Genel Kurulunda

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulunda, Adalet Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 2007 bütçelerinin görüşülmesine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında saat 11.00'de toplandı.

AK Parti Grubu adına söz alan Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, mahkemelerin günün şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun karar vermesi gerektiğini belirterek, ''10 yıldır hizmet veren Akay kavşağı hakkında Danıştay daha yeni karar verdi'' diye konuştu.

Kararlarda zamanın gerekleri ve ihtiyaçlarının
gözönünde bulundurulmasının önemine işaret eden Can, ''hakimlerin bağımsız olmaları önemlidir ama belkide en önemlisi hakimin kendine karşı bağımsız olmasıdır'' diye konuştu.

Can, kimi idari kararlara karşı yargı yolunun kapalı olmasının demokratik hukuk devleti ile bağdaşmadığını savundu.

BRİFİNGLER

AK Parti'li Can, Hükümetin yaptığı vali atamalarında, yargının, valilerin atamalarıyla ilgili yaptığı başvuruları kabul etmesinin ve bu yönde kararlar
almasının ''yürütmeye müdahale'' olduğunu ileri sürdü.

Ramazan Can, Cumhurbaşkanının Hükümet tarafından hazırlanan atama kararnamelerinin büyük bir bölümünü iade etmesinin de yürütmeye müdahale anlamına geldiğini iddia etti.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ali Bulut da Yargıtay'ın dosya yükünün fazla olduğunu ifade ederek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Türkiye aleyhine açılan davların çokluğunu hatırlattı.

Yargı kurumlarının karar verirken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini dikkate almasını isteyen Bulut, bu konuda Yargıtay'a önemli görevler düştüğüne dikkati çekti.

''MEDYA YARGIÇLARI''

Medyanın ''medya yargıçları'' yarattığını, bunun da kaygı verici olduğunu öne süren Bulut, ''Bazen medyanın haberleri abartabileceğine hükmeden Yargıtay, kendi mensuplarının açtığı davalarda bu kadar hoşgörülü değil. Yargıtay mensuplarının medya mensupları aleyhinde açtığı 80 dava var'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gazeteciler aleyhinde açtığı davada Yargıtay'ın gazetecileri haklı bulmasıyla ilgili kararını da eleştiren AK Parti'li Bulut, ''Siyasetçilerin eleştiri ile küçük düşürülebileceğine karar veren Yargıtay, politikacılar ile ilgili kararlarında özgürlük alanlarını geniş tutarken, kendi mensuplarının açtığı davalarda özgürlük alanlarını bu kadar geniş tutmuyor'' diye konuştu.

Türkiye'de asıl sorunun ''yargı bağımsızlığı'' değil, ''yargı tarafsızlığı'' olduğunu savunan Bulut, ''Yargının görevi devleti korumak değil, hak ve adalet dağıtmaktır'' dedi.

''BOŞ SIRALAR'' TARTIŞMASI

Anavatan Partisi grubunun görüşlerini açıklayan Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş da gelir dağılımındaki adaletsizliğinin insanları suç işlemeye yönelttiğini öne sürdü.

Sarıbaş'ın konuşması sürerken, CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu ve CHP Kırıkkale Milletvekili Halil Tiryaki, Genel Kurul'da çok az sayıda iktidar milletvekili olduğu ifade ederek, birleşime ara verilmesini istedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e, ''Boş sıralara konuşma yapmama vicdanınız el veriyor mu?'' diye soran Sarıbaş, sosyal barışın bozulduğu, suç işleyenlerin sayısının arttığı bir ortamda görüşmelere iktidar partisinden 4 milletvekilinin katılmasını eleştirdi.

Herkese göre adalet anlayışı olamayacağını, ancak Türkiye'de hak tecavüzüne uğrayan bir kişinin Adliyeye gittiğinde hakkın tecelli edeceğine inanmadığını ileri süren Sarıbaş, bu yapıyı ''bozuk düzen'' olarak tanımladı.

''EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYEN (ÖTEKİ TÜRKİYE)''

ANAVATAN'lı Sarıbaş, Türkiye'de çocuğuna harçlık veremeyen, akşam evine ekmek götüremeyen ''öteki Türkiye'' bulunduğunu, ancak bunların hakkının yok sayıldığını söyledi.

Bunun yanında ''düzenin sahiplerinin'' iktidarlarını sürdürdüğünü kaydeden Sarıbaş, şunları söyledi:''(Cumhurbaşkanlığı, sine-i millet tartışmaları gibi boş ve milletin meselesini çözmeyen konularla uğraşın, biz de işimizi görelim) diyorlar. Sol söylem gibi oldu sözlerim...Bir sosyal demokrat parti TÜSİAD'dan gelecek talimata göre sine-i millete dönme hazırlığındaysa, yığınlara siyaset yapmazsa, işte netice bu olur.''

Süleyman Sarıbaş, süresi dolmamasına rağmen, ''boş sıralara konuşmanın onuruna dokunduğunu'' belirterek, konuşmasını bitirdi.

Başkanvekili Sadık Yakut, ses sistemindeki arıza nedeniyle birleşime ara verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious