2007 bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulunda, Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığının 2007 yılı bütçeleri ile Gelir Bütçesi kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, konuşmasında geçmiş hükümetlerin yaptıklarını yok saydığını belirterek, ''GAP'a tek bir çivi çakmadınız. Hani bütçede para çoktu? Bu anlayışı şiddetle reddediyorum'' dedi.

Kandoğan'ın, konuşmaya henüz başladığı sırada Unakıtan'ın Genel Kuruldan ayrılması üzerine, ''Bakın, Sayın Maliye Bakanı gidiyor. Daha önce de böyle olmuştu. Ben ne zaman kürsüye çıksam Maliye Bakanı buradan ayrılıyor'' demesi, gülüşmelere neden oldu.

Unakıtan'ın, ''özelleştirmeya katılıp itiraz eden tek bir kişi olmadığını'' söylediğine işaret eden Kandoğan, ancak 70 milyon insanın, ''Özelleştirmede benim hakkım yeniliyor'' dediğini ileri sürdü. TÜPRAŞ'ın yüzde 14.76'lık hissesinin satışıyla ilgili ''Bu ihale mi peşkeş çekme mi?'' diye soran Kandoğan, AK Parti milletvekillerine, ''Eğer içinize siniyorsa, Maliye Bakanı'nı alkışlamaya devam edin'' diye seslendi.

-YARDIM PAKETİ İHALESİ TARTIŞMASI-

Anavatan Partisi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, grubu adına yaptığı konuşmada, Hükümetin özelleştirme politikalarını eleştirdi. Bazı özelleştirme ihalelerinden örnekler veren Özdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, 370 bin kişiye yardım paketi dağıtılması için açtığı ihaleyi, 28.3 milyon YTL'ye, AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'in ailesinin sahibi olduğu şirketin aldığını söyledi.

AK Parti'li Kiler, sataşma olduğu gerekçesiyle söz alarak, Kiler grubunun Türkiye genelinde 130 mağazası olduğunu ve buralarda 5 binin üzerinde kişi çalıştığını söyledi. ''4 sene içinde 3 parti dolaşan bir milletvekilinin, şirketini ağzına almaması gerektiğini'' ifade eden Kiler, kendisine ''reklam yapmaması'' yönünde laf atan CHP'lilere, ''Sermaye düşmanlığını bırakın'' diye karşılık verdi.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan'ın ayağa kalkarak, ''Ayıptır'' demesi üzerine de Kiler, ''Benim yaptığım ayıpsa, bu terbiyesizliktir'' dedi.

Kiler'in, CHP'li milletvekillerine müdahale etmesini istediği TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, ''Siz de Genel Kurula hitap edin'' diyerek uyardı.

-KİLER, SÖZÜNÜ DÜZELTTİ-

Kiler, ''şirketlerinde çalışan 5 bin kişiye laf edenin alnını karışlayacağını'' belirterek, ''Hele hele buraya gelip konuşan zatın, Sayın Başbakan ve aile şirketimi ağzına alması için önce ağzını çok iyi yıkayıp çalkalaması lazım'' diye konuştu.

Eraslan ve Özdoğan, ''Kiler'in, konuşmasında kendilerine hakaret ettiği'' gerekçesiyle söz istedi. Tutanaklardaki ''Benim yaptığım ayıpsa sizinki terbiyesizlik'' sözünü okuyan Alptekin, Kiler'e, ''Bunu düzeltmek ister misiniz?'' dedi. Kiler, bunun üzerine sözlerini düzelttiğini ifade etti.

Sataşma gerekçesiyle yeniden söz alan Eraslan, Mecliste hekim ya da avukat olan milletvekillerinin işini yapmadığını belirterek, ''Ticaret yapan bir iktidar milletvekilinin, kürsüde şirketinin reklamını yaparcasına, aile şirketinin ihale almasının hakkı olduğunu söylemesi, şaşırtıcı'' dedi. Eraslan, ''Bu elbette ayıptır, bunu öncelikle iktidar milletvekilleri söylemeli. Milletin varlığının soyulması ayıptır, milletin varlığının soyulmasına sessiz kalmak da ayıptır'' dedi.

Eraslan'ın sözlerine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi. AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, oturduğu yerden ''asıl terbiyesiz sensin'' diye bağırdı. Başkanvekili Alptekin, ''milletvekillerinin neler yapıp yapamayacağının, Anayasa, yasa ve İçtüzükte belli olduğunu'' belirterek, Eraslan'ın ''İyi bir avukat olarak yasaların yasakladığı bir şeyi, farklı ifadelerle dile getirdiğini'' söyledi.

AK Parti'li Kiler, yeniden söz isteyerek, Kiler A.Ş'nin ihaleye girmediğini, ihaleyi kazanan başka bir şirketin teklifi üzerine ihaleyi aldığını söyledi.

-''BORÇLAR DÜŞMEYE BAŞLADI''-

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Malatya Sigara Fabrikasının üretimine devam ettiğini, ancak sipariş olduğunu zaman çalıştığını belirterek, özelleştirme kapsamındaki fabrikayı kapatmayı düşünmediklerini bildirdi.

CHP'li milletvekillerinin kayıtdışıyla ilgili sürekli olarak eleştirilerde bulunduğunu, ancak kendilerinin, gelirine uygun vergi vermeyen mükellefleri uyarmalarını eleştirmesini anlamadığını kaydeden Unakıtan, ''Sadece vergi ödememek değil, eksik ödemek de kayıtdışıdır. Bir adam, yanında çalıştırdığı işçi kadar veya bir aylık taksi masrafı kadar bile vergi vermiyorsa, kendisini uyarmak, bizim en tabii hakkımızdır'' diye konuştu.

Maktu vergilerin her yıl enflasyon oranında arttığına işaret eden Unakıtan, geçmiş yıllarda enflasyonun yüksek olması nedeniyle artışın yüksek olduğunu, 2007 yılında yeniden değerleme oranının yüzde 7.8 olacağını belirtti.

Kamudaki 200 bin işçinin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmanın sürdüğünü ifade eden Unakıtan, bununla ilgili Bakanlar Kuruluna iki kez sunum yapıldığını bildirdi.

-2 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM-

Unakıtan, ekonomik gelişmenin istihdam artışı sağladığına işaret ederek, ''Türkiye'de kendine özgü bir durum var; Hem artan nüfusa hem tarımdan başka alanlara kayanlara hem de işsizlere iş bulacaksınız. Bu üçü de oldu. Olmaya da devam edecek. Bizim dönemimizde 2 milyon insana ilave istihdam sağlandı'' diye konuştu. Unakıtan, borçların hem nominal hem de oran olarak düşmeye başladığını belirtti.

Konuşmaların ardından Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığının 2007 yılı bütçeleri ile Gelir Bütçesi kabul edildi. Genel Kurulda, daha sonra 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2005 Mali Yılı Kesin Hesap Kanunu tasarılarının maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious